Angina, czyli ostre zapalenie tkanki limfatycznej gardła, to jedno z częstszych ostrych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na rozwój anginy są dzieci. Sprawdź, jakie objawy mogą towarzyszyć tej chorobie i w jaki sposób je łagodzić.
Angina – co to za choroba?
Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. To choroba zakaźna, która szerzy się drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z chorym lub nosicielem – zarazki przenoszą się, kiedy mówi, śpiewa, kicha, kaszle itp. Możliwa jest też ich transmisja w sposób pośredni – kiedy osiadają na powierzchniach przedmiotów i są przenoszone na rękach do nosa czy ust. Anginę najczęściej powodują bakterie paciorkowca beta-hemolizującego z grupy A (około 90% przypadków), rzadziej gronkowca, dwoinki zapalenia płuc, pałeczki grypy, pałeczki okrężnicy, flora mieszana czy wirusy. Grupą w sposób szczególny predysponowaną do powstania anginy są dzieci, co wynika zwłaszcza z częstego przebywania w dużych zbiorowiskach, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły, oraz niedostatecznego przestrzegania zasad higieny.
Jakie są objawy anginy?
Przebieg choroby u dzieci jest nieco inny niż u osób dorosłych. Głównymi objawami anginy u dzieci są:
- powiększone węzły chłonne szyjne;
- silny ból gardła, który powoduje trudności w połykaniu i związaną z tym niechęć do jedzenia;
- zmiany na migdałkach – biało-szary nalot, zaczerwienienie, rozpulchnienie, wysięk śluzowy, ropny lub włóknikowy;
- krwistoczerwony i obrzęknięty języczek podniebienny;
- ból głowy;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- bóle kostno-stawowe;
- senność, osłabienie, zmęczenie, poczucie rozbicia, rozdrażnienie, płaczliwość;
- ból brzucha, nudności i wymioty (głównie u małych dzieci – do 7. roku życia);
- gorączka powyżej 38OC, która powinna ustąpić po 3–5 dniach od rozpoczęcia leczenia, angina bez gorączki nie występuje.
Objawy towarzyszące anginie są dość mało charakterystyczne i pojawiają się w przebiegu innych chorób. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić zmiany zapalne w błonie śluzowej i tkance chłonnej gardła w przebiegu takich chorób, jak m.in.: płonica, błonica, mononukleoza zakaźna, gruźlica, kiła, białaczka, agranulocytoza.
Jak zwalczać objawy anginy?
Leczenie anginy opiera się głównie na farmakoterapii. Choremu dziecku podaje się leki wyłącznie po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Stosuje się środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (ibuprofen lub paracetamol). Gorączkę można zbijać dodatkowo zimnymi okładami na czoło. Na bolące gardło pomagają leki łagodzące stan zapalny, o działaniu antyseptycznym, miejscowo znieczulające, zmniejszające przekrwienie. Mają one postać pastylek i tabletek do ssania, aerozoli, płynów do płukania gardła, żelków czy lizaków. W ich składzie znajdują się m.in.: chlorheksydyna, cholina, lidokaina, mentol, wyciągi roślinne. Jednocześnie w przypadku podłoża bakteryjnego anginy prowadzona jest antybiotykoterapia. Na ból gardła pomocne są domowe metody, a jedne z bardziej znanych to kleik z siemienia lnianego, płukanie ust naparem z szałwii, prawoślazu czy rumianku. Choremu na anginę dziecku trzeba zapewnić odpoczynek, spokój. W pomieszczeniu, w którym będzie przebywać, powinny panować odpowiednie warunki – wilgotność, temperatura, wietrzenie, aby zapewnić świeże powietrze. Z uwagi na trudności w przełykaniu zalecana jest dieta półpłynna, delikatna, bez pikantnych i gorących potraw. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu – najlepiej wodą niegazowaną i ziołowymi herbatami.
artykuł sponsorowany