Podejmowanie ważnych decyzji – czy to życiowych czy biznesowych – z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Wielu z nas zmaga się z wątpliwościami, rozważa w głowie różne scenariusze i możliwości. Negatywne myśli także nie są niczym wyjątkowym. Problem zaczyna pojawiać się wówczas, gdy roztrząsanie spraw i nadmierne myślenie staje się nawykiem właściwie w każdym aspekcie życia i nie pozwala normalnie funkcjonować. Taki stan często określa się jako overthinking, czyli paraliż analityczny. Czym właściwie on jest? Jakie objawy wskazują, że właśnie z nim zmaga się dana osoba? Czy z nadmiernym myśleniem można skutecznie walczyć?
1. Czym jest overthinking?
2. Kiedy to tylko wątpliwości, a kiedy już nadmierne myślenie?
3. Skąd biorą się problemy z nadmiernym myśleniem?
Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zjawiska, jakim jest overthinking. Jeśli interesuje cię ta kwestia, więcej informacji znajdziesz na stronie: https://sensly.com/blog/overthinking-czym-jest-paraliz-analityczny-i-jak-go-zwalczyc.
Czym jest overthinking?
Overthinking tłumaczy się z języka angielskiego jako nadmierne myślenie. Wyżej przywołaliśmy także termin: paraliż analityczny, który jest równie trafny i znakomicie oddaje istotę problemu utrudniającego codzienne funkcjonowanie. Sytuacja ta wpływa nie tylko na jakość funkcjonowania, ale również na zdrowie psychiczne, gdyż okazuje się bardzo obciążająca.
Osoba zmagająca się z overthinkingiem bez przerwy analizuje. Rozmyśla nad dopasowaniem stroju, wyborem posiłku czy listą zakupów tak intensywnie, że wywołuje to odczuwanie nieustannego niepokoju i uniemożliwia działanie. Może zdarzyć się, że analiza zawartości lodówki trwa tak długo, że główny zainteresowany po prostu chodzi głodny lub wychodzi ze sklepu z pustym koszykiem, nie będąc przekonanym, czy dokonuje trafnej decyzji.
Kiedy to tylko wątpliwości, a kiedy już nadmierne myślenie?
Jak sytuacje nadmiernego myślenia odróżnić od zwykłego niezdecydowania? W charakterystyce i diagnozowaniu paraliżu analitycznego najważniejsze jest uwzględnienie charakterystycznych objawów łączących nadmierne myślenie w różnych okolicznościach życia codziennego.
Pierwszym objawem nadmiernego myślenia może być uczucie zmęczenia. Osoby, które cierpią na nadmierną analizę, są tak wciągnięte w proces myślenia, że prowadzi to do wyczerpania, ciągłej presji, aby nie popełnić błędu, nadmiernego zmartwienia się – nie tylko w trudnej sytuacji. Martwienie się z kolei nasila uczucie lęku. Osoby z nadmiernym myśleniem często nieustannie analizują swoje błędy. Szukają ukrytych znaczeń w zachowaniach i słowach innych, które potem dogłębnie analizują. Żyją w przeszłości lub obawiają się przyszłości. Nic więc dziwnego, że nadmierne myślenie często prowadzi do bezsenności lub nawet depresji. Proces analizowania pochłania tak wiele energii, że nie pozostaje czas na inne, często ważniejsze, czynności.
Osoba nadmiernie zatroskana nadmiernie rozważa wydarzenia z przeszłości. Przeżywa ponownie momenty, które kiedyś sprawiły jej smutek, ale także często doświadcza irracjonalnego lęku co do tego, jak jest postrzegana przez innych. Analizuje każde słowo wypowiedziane publicznie, martwiąc się, czy przypadkiem nie popełniła jakiegoś faux pas, lub rozważa w swojej głowie rozmowę z istotną dla niej osobą, obawiając się, czy przypadkiem nie zachwiałaby relacji.
Skąd biorą się problemy z nadmiernym myśleniem?
Jedną z najłatwiejszych do zidentyfikowania przyczyn paraliżu analitycznego są uwarunkowania temperamentu i osobowości. Osoby o skłonnościach do refleksyjności, wysokiej wrażliwości lub spostrzegawczości często doświadczają nadmiernego myślenia jako konsekwencji tych cech.
Istnieje szereg możliwych przyczyn paraliżu analitycznego.
Artykuł sponsorowany