Kiedy kupujesz sprzęt AGD, chcesz, aby posłużył ci przez lata – szczególnie, jeśli chodzi o tzw. duże AGD, które wiąże się ze sporą inwestycją. Przykładem mogą być pralki, lodówki, zamrażarki czy kuchenki. Rzecz w tym, że sprzęty AGD są dostępne w bardzo szerokim asortymencie, o czym można przekonać się podczas wizyty w dowolnej sieci sklepów, a producenci prześcigają się w udogodnieniach, dodatkowych funkcjach i ciekawych opcjach. Na przykładzie pralki wyjaśnimy, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowoczesnego sprzętu AGD.
1. Różne rodzaje pralek
2. Jak dopasować ładowność pralki do swoich potrzeb?
3. Inne parametry, czyli jak ustalić, czego potrzebujesz, kupując pralkę?
W poniższym doborze skupiamy się na cechach i parametrach pralki, natomiast z ogólnych zasad możesz skorzystać, kupując różne artykuły gospodarstwa domowego, w tym AGD do kuchni.
Różne rodzaje pralek
Przeglądając propozycje producentów, szybko zorientujesz się, że w ich ofercie znajdują się pralki o różnej konstrukcji i różnych parametrach. Jakie modele możemy wyróżnić?
• Pralki ładowane z przodu i pralki ładowane od góry
To podstawowy podział, którym należy się sugerować. Każdy wariant ma swoje atuty i mankamenty, natomiast użytkownik powinien skupiać się przede wszystkim na tym, jaką przestrzenią dysponuje. Pralki ładowane z góry świetnie sprawdzają się w mniejszych łazienkach, natomiast często mają mniejszą pojemność.
• Pralki wolnostojące i pralki do zabudowy
W odróżnieniu od sprzętu do kuchni, na przykład lodówki czy piekarnika, pralki wolnostojące cieszą się większą popularnością niż ich odpowiedniki przeznaczone do zabudowy. Dzieje się tak dlatego, że również i je można bezproblemowo wkomponować w zabudowę meblową, a parametry zwykle są korzystniejsze.
• Pralki standardowe i pralki slim
Ostatnia ważna kwestia dotyczy odpowiedniej wielkości urządzeń. Pralki standardowe mają zwykle ładowność pomiędzy 7 a 10 kg, natomiast w przypadku pralek slim mniejsza jest i pojemność, i głębokość pralki.
Jak dopasować ładowność pralki do swoich potrzeb?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kupując pralkę, zwróć uwagę przede wszystkim na jej ładowność. Należy tu kierować się przede wszystkim potrzebami swojej rodziny. W przypadku singli czy par wystarczająca okaże się pralka o ładowności do 7 kg. Jeśli jednak jesteś w takiej sytuacji i wiesz, że będziesz prać większą liczbę rzeczy, warto sięgnąć po model większy, o ładowności ok. 7 – 8 kg. Modele mieszczące wsad 10 kg sprawdzą się przy dużych rodzinach oraz w domach, w którym mieszkają małe dzieci.
Drugim aspektem, który ma w tym przypadku znaczenie, jest wielkość łazienki. Jeśli pomieszczenie jest małe, pełnowymiarowa pralka może się w nim nie zmieścić. Wówczas opcją staje się właśnie pralka slim.
Jeśli natomiast masz całkowitą wolność, co do zasady większa pralka będzie bardziej praktyczna. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli to zakup na lata, warto wziąć pod uwagę perspektywę przyszłości, na przykład powiększenie rodziny. Po drugie, lepiej, jeśli podczas prania ubrania mają więcej luzu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że maksymalna ładowność dotyczy tylko standardowych programów, zaś w innych trybach może to być zdecydowanie mniej.
Inne parametry, czyli jak ustalić, czego potrzebujesz, kupując pralkę?
Wiemy już, jak dopasować ładowność pralki. A jakie parametry jeszcze odgrywają ważną rolę?
• Klasa energetyczna
Obecnie klasa energetyczna pralki jest oznaczana literowo: od A do G. Klasa A jest zarezerwowana dla najbardziej zaawansowanych, energooszczędnych sprzętów.
• Zużycie wody
To drugi, po klasie energetycznej, aspekt, który ma wpływ na ekonomiczność pralki.
• Głośność
Może się wydawać, że to mniej istotny parametr, jednak ma to znaczenie dla komfortu domowników, a często także i sąsiadów.
Ważną rolę odgrywają także rozbudowane funkcje i programy w pralkach. To ważna kwestia, która także wymaga indywidualnego podejścia. Zastanów się, co najczęściej wkładasz do bębna i czego oczekujesz od sprzętu.
Zastanów się, co najczęściej wkładasz do bębna i czego oczekujesz od sprzętu. Potem porównaj to do specyfikacji konkretnych pralek, a na pewno znajdziesz taką dostosowaną do indywidualnych preferencji.
Artykuł sponsorowany