Współczesna okulistyka pozwala usunąć zaćmę poprzez zabieg operacyjny, który może być przeprowadzony różnymi technikami. Za najefektywniejszą metodę leczenia katarakty uznawana jest fakoemulsyfikacja z użyciem ultradźwięków. Ta jednorazowa procedura przywraca Pacjentom utraconą ostrość wzroku i cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Dowiedz się, na czym polega operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Sprawdź, jakie są podstawowe przeciwwskazania do tego zabiegu okulistycznego.
Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej
Rozważasz usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda zabieg? Operację usunięcia katarakty przeprowadza doświadczony i wykwalifikowany lekarz chirurg. Procedurę rozpoczyna aplikacja do gałki ocznej kropli znieczulających, dzięki czemu usuwanie zmętniałej soczewki przez specjalistę jest dla Ciebie bezbolesne. Czy zabieg wiąże się z jakimś dyskomfortem? Podczas pracy lasera okulistycznego możesz odczuwać delikatne szczypanie lub mrowienie. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lekarz dokonuje małego kilkumilimetrowego nacięcia na rogówce oka i przeprowadza fakoemulsyfikację. Później chirurg okulistyczny usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją nową tj. sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.
Co musisz wiedzieć o operacji zaćmy? Kontrola pozabiegowa
Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji oraz pobytu w szpitalu. Po usunięciu zmętniałej soczewki i implantacji sztucznego odpowiednika będziesz przebywać w klinice okulistycznej zaledwie kilka godzin, a następnie wrócisz do domu. Pamiętaj jednak, aby w kolejnym dniu po operacji przyjść do kliniki na pierwszą wizytę kontrolną. Dzięki spotkaniu w gabinecie lekarz może sprawdzić, czy soczewka wewnątrzgałkowa znajduje się we właściwym miejscu i czy nie wystąpiły jakieś komplikacje zdrowotne po operacji. Druga wizyta kontrolna ma miejsce po około tygodniu od dnia zabiegu. Termin trzeciej wizyta kontrolnej jest ustalany po około miesiącu od operacji usunięcia katarakty.
Jak postępować po operacji usunięcia zaćmy? Poznaj zalecenia lekarskie
Skuteczność operacji zaćmy zależy od umiejętności lekarza chirurga, klasy sprzętu okulistycznego i postępowania Pacjenta po zabiegu. Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych, gdy wrócisz do domu z kliniki. W czasie rekonwalescencji musisz oszczędzać wzrok. Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów i schylania się. Co jeszcze jest ważne? Nie pocieraj operowanego oka dłońmi, aby nie doprowadzić do podrażnień. Nie wykonuj makijażu oczu ani twarzy przez miesiąc od zabiegu. Chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym, bez względu na to czy dzień jest słoneczny, czy też nie noś okulary z dobrym filtrem.
Podstawowe przeciwwskazania do operacji zaćmy
Operację zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej zawsze poprzedza wstępna konsultacja z okulistą lub optometrystą. Podczas spotkania specjalista omawia wskazania i wyklucza wszystkie potencjalne przeciwwskazania do zabiegu. Do najważniejszych czynników wykluczających możliwość zastąpienia chorej soczewki nową zalicza się m.in.:
- ciążę i karmienie piersią,
- ogólny zły stan zdrowia,
- zaawansowaną i nieuregulowaną cukrzycę,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- cukrzycę,
- choroby zakaźne,
- padaczkę,
- odwarstwienie siatkówki,
- całkowitą niedomykalność powiek,
- stany zapalne gałki ocznej,
- świeżo przebyty udar mózgu,
- alergie,
- patologiczne zmiany na dnie oka,
- ciężką niewydolność krążeniowo-oddechową.
Podsumowując, nie da się pozbyć zaćmy bez operacji. Zadowalające efekty terapeutyczne daje fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa, szczególnie jeśli jako Pacjent będziesz ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/24355,adaptacja-oka-po-laserowej-korekcji-wzroku
https://podyplomie.pl/medycyna/34900,zacma-starcza
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [25.07.2024 r.]
artykuł sponsorowany