Stadiony, na których przyjdzie piłkarzom rywalizować na Mistrzostwach Świata w Brazylii kosztowały rząd ponad 12 miliardów złotych. Areny mogą pomieścić od 44 tysięcy do nawet 110 tysięcy widzów.
Maracana, Rio de Janeiro
Stadion może pomieścić 74 tysiące widzów. Jest to trzecia wersja najpopularniejszego stadionu w Brazylii. Jeszcze przed przebudową, Maracana biła rekordy frekwencji. Podczas meczu piłkarskiego pomieściła 190 tysięcy widzów, zaś podczas pielgrzymki Jana Pawła II ponad 200 tysięcy. Na Maracanie na co dzień występują dwie drużyny Fluminense i Flamengo. Rio de Janerio liczy sobie ponad 6 milionów mieszkańców i oprócz meczów piłkarskich na stadionie odbywają się również eventy związane np. z obrzędami religijnymi. Na Maracanie odbędzie się finał tegorocznych Mistrzostw Świata. Koszt przebudowy stadionu to ponad miliard złotych.
Mineirao, Belo Horizonte
Kolejny stadion z serii specjalnie przebudowanych na tegoroczny mundial. W sumie na trybunach Mineirao może zasiąść ponad 62 tysiące kibiców. Podczas przebudowy stadionu zastrajkowali pracownicy, którzy domagali się podwyżek. Mimo tego stadion w terminie oddano do użytku. Na co dzień grają tam trzy zespoły na różnych poziomach rozgrywkowych, więc władze nie będą miały problemu z zapełnieniem areny, gdy mistrzostwa się skończą. Koszt przebudowy, to bagatela miliarda złotych.
Amazonia Arena, Manaus
Jedna z najmniejszych aren, na których przyjdzie rywalizować piłkarzom podczas tegorocznych mistrzostw. Stadion może pomieścić ponad 42 tysiące widzów. Podczas budowy stadionu znajdującego się na granicy z gęstą dżunglą, zginęło dwóch robotników przez co prace został wstrzymane na ponad 2 tygodnie. W mieście Manaus jest popełnianych 25% więcej przestępstw niż w całej Polsce. Charakterystyczne dla tego regionu są bardzo wysokie temperatury. Budowa stadionu od podstaw kosztowała rząd ponad 900 milionów złotych.
Arena das Dunas, Natal
Kolejny stadion, w kolejnym znanym z wysokiej przestępczości mieście. Arena pomieści ponad 42 tysiące widzów. Po mundialu na stadionie będą grały dwie lokalne drużyny, które podzielą się stadionem według własnych potrzeb. Natal słynie z pięknych plaż i doskonałych owoców morza. Koszt budowy stadionu to ponad 500 milionów złotych.
Beira Rio, Porto Alegre
Stadion, który może pomieścić ponad 60 tysięcy widzów. Przy okazji remontu areny odnowiono także wszystko co znajduje się w pobliżu. Na parterze stadionu znajduje się największe piłkarskie muzeum w Brazylii. Koszt remontu wyniósł 500 milionów złotych.
Arena Pernambuco, Recife
Miasto, w którym znajduje się stadion położone jest nad brzegiem Atlantyku. Koszt budowy tej areny, to według szacunków 800 milionów złotych. Jest północne piłkarskie centrum Brazylii. Stadion może pomieścić 46 tysięcy kibiców. Na arenie odbędą się cztery mecze.
Fonte Nova, Salvador
Stadion, który może pomieścić ponad 50 tysięcy kibiców. Po mistrzostwach jego pojemność zostanie zmniejszona o 4 tysiące krzesełek. Swoim wyglądem przypomina stadion we Wrocławiu. Po mundialu obiekt zmieni nazwę na Itaipava Fonte Nova. W związku z mundialem władze Salvadoru przystosowały całą infrastrukturę komunikacyjną pod mistrzostwa. Koszt budowy stadionu to ponad 1.3 miliarda złotych.
Mane Garrincha,Brasilia
Najdroższy stadion, który powstał podczas przygotowań do mistrzostw. Jego koszt wyniósł ponad 2 miliardy złotych. Ten gigant może pomieścić 71 tysięcy widzów. Włodarze miasta Brasilii po mistrzostwach mogą mieć problem z utrzymaniem stadionu. Średnia widzów podczas meczów rozgrywanych w tym mieście wynosi mniej niż tysiąc widzów. Stadion może być nominowany do jednego z największych absurdów budowlanych na świecie.
Arena Corinthians, SaoPaulo
Stadion, na którym zostanie rozegranych 6 meczów może pomieścić ponad 65 tysięcy widzów. Jego budowa kosztowała 1.2 miliarda złotych. Stadion położony jest w Sao Paulo, które wraz z miastami przylegającymi liczy od 22 do 25 milionów mieszkańców. W mieście korki są tak ogromne, że w karetkach dochodzi do zgonów, a niekiedy nawet do porodów.
Arena Castelao, Fortaleza
Kolejny stadion, który może być nominowany do największych budowlanych absurdów. Zainteresowanie piłka w Fortalezie nie jest zbyt ogromne. Na mecze drugoligowej Ceara Fortaleza przychodzi mniej niż 10 tysięcy widzów. W zakamarkach stadionu znajduję się sala gimnastyczna, basen i centrum treningowe. Koszt budowy to około miliarda złotych.
Arena Pantanal, Cuiaba
Stadion mogący pomieścić 43 tysiące widzów. Kolejna budowla w mieście, w którym piłka nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Cuiaba ma tylko jednego reprezentanta w trzeciej lidze. Władze mają pomysł, aby wynajmować obiekt na najważniejsze mecze klubu, który na stadion będzie musiał pokonywać ponad 300 kilometrów. Koszt stadionu to ok. 720 milionów złotych.
Arena da Baixada, Kurytyba
W porównaniu do swoich poprzedników stadion zbudowany w bezpiecznej dzielnicy, w której przestępczość nie jest aż tak wysoka. Stadion może pomieścić 42 tysiące widzów. Koszt jego modernizacji wyniósł 400 milionów złotych. Na Arenie zostaną rozegrane trzy mecze. Władze po mundialu mają w planach dalsza rozbudowę samego stadionu, a także terenów do niego przylegających.
wl