Temat dyskusji został zmieniony na służbę zdrowia. Jako pierwsza zabiera głos Lucyna Herold-Wąs z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Opieka zdrowotna powinna zostać państwowa. Konieczne jest uszczelnienie sytemu finansowego. Mamy wiele sprzętu, który kosztował miliony, a stoi nieużywany. Obecna forma wymaga naprawy. Szpitale powinny zarabiać na siebie, bo mają do tego predyspozycje.
Według Edmunda Stachowicza ze Zjednoczonej Lewicy, państwo powinno przeznaczać więcej pieniędzy na służbę zdrowia. – Nakłady na służbę zdrowia trzeba zwiększyć do 7%. W budżecie państwa powinny być zabezpieczone środki na ten cel. To rozwiązałoby wiele problemów. System nie jest zdrowy, więc ciężko zaproponować coś konkretnego.
Mikołaj Magiełka z .Nowoczesnej Ryszarda Petru uważa, że trzeba zagospodarować więcej czasu, który lekarze mogliby poświęcić pacjentom. – Nowoczesna chce postawić pacjenta w centrum. Należy oddać czas lekarzy pacjentom, a odebrać go NFZ-owi. Ręczne formularze wypełniane przez lekarzy po wizycie są zbędne. Poza tym konieczna jest cyfryzacja systemu oraz zwiększanie kompetencji pielęgniarek i lekarzy pierwszego kontaktu.