– Bezpieczeństwo jest kluczowe dla każdego obiektu jądrowego. Jego podstawą jest kultura bezpieczeństwa, o której zaczęło mówić się po wybuchu w Czarnobylu, mówiła Karolina Wrona, koordynator kultury bezpieczeństwa i zarządzania jakością elektrowni Olkiluoto w Finlandii.
KULTURA BEZPIECZEŃSTWA
Kultura bezpieczeństwa dotyczy całego sektora jądrowego. – Chodzi o generalną, właściwą postawę, mechanizmy, dzięki którym można mieć pewność, że wszystkie procedury są przestrzegane. Jest to robienie tego, co trzeba, nawet gdy nikt nie patrzy.
Zdaniem Karoliny Wrony nie wystarczy tylko marketing i przekonywanie, że elektrownie atomowe są bezpieczne. – Plakaty z pięknymi hasłami nie wystarczą. Ważne jest, by prowadzić konkretną politykę. Trzeba cały czas mierzyć poziom bezpieczeństwa i patrzyć na to szerzej.
BEZPIECZEŃSTWO ZAWSZE MOŻNA POPRAWIĆ
– Trzeba uczyć się na błędach i na pozytywnych wydarzeniach. To jest właśnie kultura uczenia się. Ona przygotowuje nas na przyszłość. Szczególnie ważne jest to w sprawach związanych z elektrowniami jądrowymi, powiedziała Karolina Wrona podczas konferencji.