Już teraz o zabytkach i historii Przechlewa rozmawiamy z Dariuszem Szopińskim z Urzędu Gminy Przechlewo i Elżbietą Baran, dyrektorem Gminnego Centrum Kultury w Przechlewie.
– W Przechlewie dzieje się naprawdę dużo. Oferta kulturalna jest przez cały rok. Kilka ważnych wydarzeń w roku. 15 i 16 lipca mamy święto naszej gminy. Najpierw będzie wycieczka rowerowa, wieczorem zumba na stadionie. Będzie też dyskoteka i grill. W sobotę startujemy z rozdaniem nagród za Piękną Wieś Pomorską i dla naszych czytelników. W Przechlewie się czyta, chociaż chciałabym, żeby czytano jeszcze więcej. Mieszkańcami naszej gminy są osoby, które dotarły po 1945 roku z różnych zakątków Polski. Imprezy muszą być dostosowane do potrzeb każdej osoby – mówi pani Elżbieta.
– Historia Przechlewa jest bardzo długa. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Nazwa pochodzi od nierówności terenu. Kościół św. Anny wygląda jak ten sprzed lat. Całe wyposażenie jest zabytkowe. Jest tam prawie 65 zabytków. Jego historia jest trochę nieodkryta – opowiada Dariusz Szopiński.