Porażka Jarosława Wałęsy i druga tura w Gdańsku, prawdopodobnie koniec wyborów w Gdyni i wygrana Koalicji Obywatelskiej w sejmiku wojewódzkim. W tym miejscu znajdziesz wszystkie wyniki na Pomorzu, które już znamy.
Oczy praktycznie wszystkich mieszkańców Pomorza były skierowane na Gdańsk, gdzie elektorat Platformy Obywatelskiej został rozbity na dwóch kandydatów – Pawła Adamowicza i Jarosława Wałęsę. Sprzyjającą sytuację wykorzystał Kacper Płażyński, który wraz z aktualnym prezydentem miasta wszedł do drugiej tury.
Wyniki wyborów na prezydenta Gdańska:
Paweł Adamowicz 36,7 %
Kacper Płażyński 32,3 %
Jarosław Wałęsa 25,3 %
Elżbieta Jachlewska 2,3 %
Jacek Hołubowski 1,6 %
Andrzej Ceynowa 1 %
Dorota Maksymowicz-Czapkowska 0,8 % TUTAJ NIE BĘDZIE DRUGIEJ TURY
Gdynia
Z kolei bez żadnej niespodzianki zakończyły się wybory w Gdyni. Co prawda nie zorganizowano tam sondażu exit poll, ale z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że tam wszystko zakończy się na pierwszej turze, bo aktualny prezydent Wojciech Szczurek zdobył 57 procent. Drugi jest Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 25 % (tak wynika z danych z kilku komisji). Trzecie miejsce prawdopodobnie przypadło Zygmuntowi Zmudzie-Trzebiatowskiemu, jednak tu nie pada konkretna ilość punktów.
Sopot
Do późnych godzin nocnych trwało liczenie głosów w Sopocie. Dane, które spłynęły z pierwszych pięciu okręgów, wskazywały na przewagę Jacka Karnowskiego, który ogłosił o 1:30 w nocy, że zdobył 57 proc. głosów.
– Z pięciu okręgów jest 57 procent, drugie i trzecie miejsce jest ex aequo do rasy miasta podobnie, czyli na pewno mamy taki stan posiadania, jaki mieliśmy, zobaczymy czy więcej – mówił Karnowski.
Drugie i trzecie miejsce według danych dostępnych o godzinie 2:00 w nocy zajęli Grażyna Czajkowska – z 20 proc. poparciem – oraz Piotr Meler, który miał zdobyć 19 proc. głosów. Małgorzata Tarasiewicz zdobyła 4 proc. poparcia.
Słupsk
Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz reporter – w Słupsku prawdopodobnie nie będzie drugiej tury wyborów.
Według nieoficjalnych informacji, Krystyna Danilecka-Wojewódzka wygrała, uzyskując ponad 50 procent głosów. Takie dane zebrały sztaby wyborcze. Oficjalne będą znane po podliczeniu głosów przez miejską komisję wyborczą.
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż
Sztum
Będzie rządził Sztumem szóstą kadencję. Po podliczeniu wyników z ponad połowy okręgów wyborczych urzędujący burmistrz Leszek Tabor prowadzi z 60-procentowym rezultatem. Lider komitetu „Razem dla Powiśla” pokonał trójkę kandydatów – Sylwię Celmer, Alicję Podlewską i Annę Serocką.
Fot. Wikimedia Commons
Skarszewy
Bratobójczy pojedynek w Skarszewach wygrywa Jacek Pauli. O fotel burmistrza Skarszew rywalizował kandydat Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Dadaczyński z obecnym burmistrzem Jackiem Paulim. Po podliczeniu wyników z 2/3 obwodów Pauli prowadzi z wynikiem 73 procent. Taki wynik oznacza, że rozstrzygnięcie poznany w pierwszej turze.
Fot. Radio Gdańsk
Choczewo
Wiesław Gębka ponownie wójtem w Choczewie – informuje nasz dziennikarz.
Bytów
W Bytowie nieoficjalnie wybory wygrywa urzędujący burmistrz Ryszard Sylka – 57,8 procent.
Fot. Ryszard Sylka
Malbork
Nieoficjalnie w Malborku w pierwszej turze wygrywa obecny burmistrz Marek Charzewski z 56-procentowym poparciem.
Gmina Wiejska Pruszcz Gdański
W Gminie Wiejskiej Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak nieoficjalnie zostanie wójtem – 59 procent, Karol Kardasiński – 30 procent, Grzegorz Figarski – 11 proc.
Fot. Urząd Gminy Pruszcz Gdański
Powiat Pucki
Wysoka frekwencjach w gminach powiatu puckiego oraz zdecydowana wygrana burmistrza Władysławowa Romana Kużla – to oficjalne informacje z północy naszego regionu.
Roman Kużel zdobył ok. 90 procent poparcia i wprowadził do Rady Gminy 12 z 15 radnych ze swojego komitetu Razem Odpowiedzialnie.
Fot. wladyslawowo.pl
W Pucku też najprawdopodobniej nie będzie II tury – obecna burmistrz Hanna Pruchniewska zdobyła ok. 52 procent głosów.
Fot. miastopuck.pl
Rumia
Wyniki z 33 procent komisji w Rumi: Michał Pasieczny – 64 procent, Leszek Kiersznikiewicz, Bogdan Formella, Mateusz Socha – po 11, Monika Baran – 2 procent.
Fot. rumia.eu
Starogard Gdański
Jednak bez drugiej tury w Starogardzie Gdańskim. Urzędujący prezydent Janusz Stankowiak zdecydowanie wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta. Z niepełnych danych wynika, że zdobył około 70 procent wszystkich głosów. Frekwencja wyborcza przekroczyła 50 procent.
Fot. starogard.pl
Czersk
Wiceprezydent Starogardu burmistrzem Czerska. Przemysław Biesek-Talewski, kandydat stowarzyszenia „Dla Naszej Gminy” zdobył 50,4 procent wszystkich głosów – wynika z nieoficjalnych wyników. Biesek już raz ubiegał się o urząd burmistrza Czerska. Cztery lata temu przegrał z Jolantą Fierek.
Fot. starogard.pl
Gmina Krokowa i Kosakowo
W gminie Krokowa ponownie wybory wygrywa Adam Śliwicki. W Kosakowie natomiast nowym wójtem został dotychczasowy zastępca wójta – Marcin Majek.
Kwidzyn
DOGRYWKA W PELPLINIE
W Pelplinie potrzebna będzie dogrywka. Pierwszą rundę wygrał Mirosław Chyła z Kociewskiej Inicjatywy Samorządowej. W II turze jego przeciwnikiem będzie Dariusz Górski z komitetu Razem dla Gminy Pelplin. Kociewska Inicjatywa Samorządowa zdobyła dziewięć z 15 mandatów w radzie gminy. Druga tura odbędzie się 4 listopada.
GMINA WIEJSKA PRUSZCZ GDAŃSKI
Wicemarszałek powalczy w drugiej turze. O stanowisko wójta gminy wiejskiej Starogard Gdański powalczy Małgorzata Forc-Cherek, która uzyskała 42 procent głosów i Krzysztof Trawicki. Szef pomorskich ludowców uzyskał 23 procent głosów.
W CHOJNICACH TEŻ DRUGA TURA?
– Trudno będzie wygrać wybory w pierwszej turze – mówił Radiu Gdańsk burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster. Urzędujący od 18 lat miał w tych wyborach aż czterech kontrkandydatów. To rekord w historii Chojnic. Dotychczas Finster wygrywał wybory w pierwszych turach i to z ogromną przewagą. Teraz może nie być tak łatwo.
TAKŻE TCZEW BEZ ROZSTRZYGNIĘCIA
Większość komisji w Tczewie wciąż liczy głosy, ale wyniki z pierwszych obwodów wskazują, że w drugiej turze wyborów w Tczewie spotkają się Mirosław Pobłocki (42 procent głosów) i Tadeusz Dzwonkowski (25 procent).
BEZ ZMIAN W SEJMIKU WOJEWÓDZKIM
Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w wyborach do sejmiku w siedmiu województwach, w tym w pomorskim. Z kolei biorąc pod uwagę cały kraj, PiS wygrało w dziewięciu województwach. Tam duże znaczenie będzie miał wynik PSL, które jest prawdopodobną koalicją dla Platformy Obywatelskiej.
oprac. mili