„Kolanem biegacza” najczęściej określa się dolegliwości bólowe występujące po bocznej stronie kolana. Dolegliwości te pojawiają się przede wszystkim podczas biegu lub w trakcie wykonywania innych sportów wytrzymałościowych (np. kolarstwo, piłka nożna). Ból jest wynikiem sumowania się mikro urazów prowadzących do zmian przeciążeniowych. Nie wynika on z konkretnego urazu lub ściśle określonej przyczyny.
Przeważnie „pracujemy” na tą dolegliwość miesiącami. Przyczyny powyższych przeciążeń bywają bardzo różne. Mogą być wynikiem problemów zlokalizowanych w obrębie stopy, biodra, miednicy lub kręgosłupa i tylko manifestować się w okolicy kolana. W celu określenia przyczyny pojawienia się dolegliwości niezbędne jest szczegółowe badanie fizjoterapeutyczne, na podstawie, którego można ustalić program rehabilitacyjny indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta-sportowca.
Program taki zawiera ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnianie osłabionych partii mięśniowych, mających wpływ na powstawanie przeciążeń w innych obszarach ciała. Ćwiczenia obejmują pracę całego ciała, a pod uwagę brane są całe łańcuchy mięśniowe, a nie tylko poszczególne, wyizolowane mięśnie. Bardzo istotnym elementem terapii jest nauka stretchingu dynamicznego, który powinien mieć miejsce zawsze przed treningiem właściwym oraz prawidłowego stretchingu wykonywanego po wysiłku. O powodzeniu tej części programu rehabilitacyjnego, nastawionego na działanie przyczynowe, decyduje sam pacjent, jego zaangażowanie i przede wszystkim bezwzględna systematyka. Ta część rehabilitacji ma ograniczyć pacjentowi sportowcowi możliwość nawracania dolegliwości bólowych, dlatego jest tak istotna i świadczy o prawdziwym sukcesie terapii.
Czas trwania terapii zależy w dużej mierze od momentu, w jakim zjawi się po pomoc osoba ze stwierdzonym „kolanem biegacza”. Jeżeli dolegliwości nasilają się i utrzymują od 3-4 tygodni, to najwyższa pora, by zwrócić się o pomoc do specjalisty. Najlepiej by był to ortopeda sportowy lub doświadczony w tej dziedzinie fizjoterapeuta. Na tym etapie kontuzji czas terapii jest najkrótszy i trwa około kilku tygodni. Dolegliwości bólowe utrzymujące się powyżej 3 miesięcy są znacznie trudniejsze w leczeniu, a terapia wydłuża się nawet do kilku miesięcy. Dlatego nie wolno czekać aż „samo przejdzie”. Jeżeli dolegliwości nie znikają w ciągu 2-3 tygodni oznacza to, że same nie przejdą i konieczna jest profesjonalna pomoc.