Najstarszy ma 40 lat, najmłodszy nie może legalnie pić alkoholu. Kogo zobaczymy w Ergo Arenie?

Kibice, którzy wybiorą się na Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce do Ergo Areny będą mieli okazję zobaczyć kilka pokoleń najlepszych sportowców na świecie. Najstarszy z lekkoatletów ma prawie 39 lat, najmłodszy 16. Podobne proporcje dotyczą kobiet.
Najstarszym uczestnikiem mistrzostw w Sopocie jest Bernard Lagat – reprezentant USA, który pochodzi z Kenii. Amerykanin ma 39 lat. Najmłodszy to 16 letni sprinter Faresa Kipisi z Samoa Amerykańskiego. W gronie kobiet najstarsza jest kulomiotka z Rumunii Anca Heltne, która ma 36 lat. Najmłodsza to z kolei 17-letnia reprezentantka Etiopii w biegu na 1500 m Gudaf Tsegay.

39-letni Bernard Lagat do tej pory zdobył dwa medale Igrzysk Olimpijskich. Nigdy natomiast nie został mistrzem olimpijskim. W 2000 roku w Sydney zdobył brązowy medal. Cztery lata później w Atenach stanął stopień wyżej, zdobywając srebro. Bernard Lagat w Sopocie będzie starał się obronić złoty medal na 3000 metrów, który zdobył na Mistrzostwach Świata w Stambule. Na swoim koronnym dystansie triumfował również w 2010 roku w Dausze.

Drugim na liście najstarszych uczestników jest brytyjski sprinter Dwain Chambers. Złoty medalista w sprincie na 60 metrów na Mistrzostwach Świata w Dausze zasłynął nie tylko z osiągnięć na arenie sportowej. Chambers przyznał się do stosowania dopingu za co został zawieszony w prawach zawodnika na dwa lata (2003-2005). W tym czasie postanowił kontynuować karierę jako gracz futbolu amerykańskiego w barwach Hamburg Sea Devils. Dwain Chambers podczas Mistrzostw Świata w Turynie ustanowił rekord mistrzostw i Europy w sprincie (6,42s)

Najstarszą w gronie kobiet jest rumuńska kulomiotka Anca Heltne. Do tej pory największym osiągnięciem Rumunki był brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Turynie. Po 35 lat mają złota medalistka Mistrzostw Europy w Goteborgu, Hiszpanka Ruth Beitia i Rosjanka Natalia Nazarowa, która w Sopocie pobiegnie w sztafecie 4×400 metrów.

Wśród Polskich zawodników najstarsi to tyczkarka Anna Rogowska i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich kulomiot Tomasz Majewski. Oboje w tym roku skończą 33 lata. Najmłodszym reprezentantem Polski będzie Patryk Dobek. Nasz uczestnik sztafety w tym roku skończy 20 lat.