Punktualnie o godzinie 10:00 sprzed Pomnika Ofiar Grudnia`70 w Gdyni na trasę XX Międzynarodowego Maratonu Solidarności wyruszyło 933 zawodników. Wśród uczestników byli reprezentanci Białorusi, Czech, Chin, Francji Kenii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Węgier, Ukrainy, USA czy Wielkiej Brytanii.
Ostatecznie dystans 42 km i 195 m ukończyło 877 biegaczek i biegaczy, co jest nowym rekordem frekwencji trójmiejskiego maratonu. W ciągu dwudziestu lat łącznie Maraton Solidarności przebiegło 8740 osób !!!
W roli faworytów byli Kenijczycy, którzy od pierwszych kilometrów pozostawili daleko w tyle resztę uczestników. Zwyciężył Joel Maina Mwangi z wynikiem 2 godzin, 24 minut i 51 sekund. Na dalszych miejscach znaleźli się jego rodacy – Charles Cheruiyot Toroitich (2:25:01) oraz Elias Kiptum Maindi (2:27:39).
Najlepszy z Polaków był Oskar Mika z Bydgoszczy, który z czasem 2 godzin i 42 minut zajął w klasyfikacji generalnej piąte miejsce.
Wśród Pań triumfowała Polka Arleta Meloch z czasem 2 godzin, 48 minut i 51 sekund. Dla Polki było to już piąte zwycięstwo w Maratonie Solidarności. Po piętach naszej zawodniczce deptała Węgierka Tunde Szabö (2:53:52) – Starałam się trzymać swoje tempo i przyspieszać z górki, wtedy jej odchodziłam. Wtedy ciężko jej było się sprężyć i mnie dojść. Na takim dystansie to jest bardzo trudne – wyjaśniła zwyciężczyni XX Maratonu Solidarności w relacji dla Radia Gdańsk.
Warto dodać, że Arleta Meloch w Maratonie Solidarności wygrywała również w 2007, 2008, 2009 i 2010 roku. Natomiast na najniższym stopniu podium znalazła się Olga Kazimirowa z Ukrainy (3:13:19).
Po raz kolejny uczestnikom Maratonu Solidarności sprzyjały warunki pogodowe. Ostatni biegacze kończyli królewski dystans w strugach deszczu.
Maraton Solidarności jest największym biegiem na Pomorzu, który odbywa się na królewskim dystansie. Mimo kameralności, impreza ma swój klimat i atmosferę – czego efektem było sporo kibiców oklaskujących maratończyków.
Historia trójmiejskiego maratonu ma wspaniałą tradycję. Pierwsze początki solidarnościowego biegania miały miejsce ponad 30 lat temu, kiedy to w 1981 roku odbył się półmaraton i taka formuła była realizowana jeszcze kilka razy po upadku systemu komunistycznego. Obecnie Maraton Solidarności odbywa się na trasie Gdyni, Sopotu i Gdańska.
Każdy biegacz z Trójmiasta i Pomorza, który planuje swój debiut maratoński, powinien spróbować zacząć przygodę z dystansem 42 km i 195 m od Maratonu Solidarności. Dlaczego? Bo nic nie smakuje lepiej od osiągnięcia sukcesu na własnym terenie. Poza tym należy pamiętać, że wszyscy uczestnicy biorący udział w Maratonie Solidarności składają hołd poległym stoczniowcom i ofiarom Grudnia ’70, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.