Upalny 52. Bieg Westerplatte

1314809-Robert-Wambua-Mbitihi-zlamal-czas-30-minut-co-nie-udalo-sie-jego-rodakom-triumfujacym-w-poprzednich-edycjach-Biegu-Westerplatte-Do-pokonania-mial-jednak-nieco-krotszy-dystans

Z około 3100 zapisanych biegaczek i biegaczy, dystans najstarszego biegu w Polsce pokonało 2569 osób. Za nim uczestnicy wyruszyli na start, uczczono pamięć poległych obrońców Wybrzeża. Następnie rywalizację rozpoczęli wózkarze. Triumfowali – Monika Pudlis z IKS Smok LOTOS Orneta oraz jej klubowy kolega, Bogdan Król.

Tuż po nich na trasę wybiegli uczestnicy gdańskiej dychy. Mimo wysokiej temperatury, Kenijczyk Robert Wambua Mbitihi pokonał dystans w czasie 28 minut i 57 sekund. Minutę po zwycięscy linię mety przekroczył Marek Kowalski z Żukowa, a na najniższym stopniu podium znalazł się reprezentant LKS Zantyr Sztum, Andrzej Rogiewicz z wynikiem 30:33.

IMGe9LqNM
Wśród Pań pod nieobecność Dominiki Nowakowskiej, faworytką była Marta Krawczyńska z Malborka, która przez cały bieg kontrolowała przewagę nad głównymi rywalkami – Kamilą Pobłocką (UKS Ekonomik Maratończyk Lębork) oraz Eweliną Paprocką (GKS Tęcza Bunks Nowa Wieś Lęborska). Wygrała Marta Krawczyńska z rezultatem 34:50. Kilka sekund później bieg ukończyła Pobłocka, a minutę później Paprocka.

Najstarszym uczestnikiem imprezy był 80-letni gdańszczanin – Stanisław Niwiński, który ukończył wszystkie 52 Biegi Westerplatte. Natomiast najstarszą uczestniczką była 78-letnia Janina Rosińska z Pabianic.

Warto dodać, ze w poprzednich latach warunki pogodowe sprzyjały uczestnikom. Tym razem dała się we znaki wysoka temperatura, na którą narzekało wielu uczestników gdańskiej imprezy.

10706360 10152663918462247 277766349 n
Natomiast po biegu radości nie było końca. Piękny medal był pięknym ukoronowaniem wyczerpującego biegu dla mnóstwa biegaczy debiutujących na dystansie 10 km. W rozmowach powtarzali – że, za rok ponownie z mierzą się z trasą Biegu Westerplatte.

Cieszy również fakt, że tak licznie biegacze pobiegli w koszulkach naszej akcji, Pomorze Biega i Pomaga. Co pokazuje, że warto biegać i pomagać.

Dziękujemy i zapraszamy już za rok !!!

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Radio Gdańsk
Sponsor Generalny: PKO Bank Polski
Sponsorzy: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Grupa GPEC, Skoda Lellek Group
Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Stena Line, Biegosfera, Loopy’s World, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
Patroni medialni: trojmiasto.pl,maratonypolskie.pl