Daria Pogorzelec pnie się w światowym rankingu judo

Daria Pogorzelec w ostatnich tygodniach prezentuję znakomitą formę. Zawodniczka SGKS Wybrzeża Gdańsk dzięki triumfom w Pucharze Świata w Tallinie i Grand Prix w Taszkiencie awansowała o dziewięć miejsc w rankingu IJF.
Daria Pogorzelec w najnowszym notowaniu zestawienia Międzynarodowej Federacji Judo w kategorii 78 kg zajmuje 20 miejsce z dorobkiem 672 pkt. Liderką jest Francuzka Audrey Tcheumeo, która uzbierała 2340 pkt. Pogorzelec podkreśla, że złoty medal w Taszkiencie to do tej pory jej największy sukces w karierze. – W Talinie wygrałam z wicemistrzynią olimpijską co jest moim wielkim sukcesem ale dużo ważniejsze jest zwycięstwo w Taszkiencie. To moje najcenniejsze złoto w karierze. Dało mi dużo punktów do rankingu olimpijskiego. Myślę, że gdyby igrzyska olimpijskie miały odbyć się jutro na pewno bym na nie pojechała. Jestem na topie i nie widzę powodu abym nagle miała zacząć przegrywać skoro ciężko trenuje i wszystko dobrze się układa.

W stolicy Uzbekistanu Pogorzelec zdobyła aż 300 pkt w rankingu olimpijskim. Na początek rywalizacji pokonała zawodniczkę gospodarzy Wiktoriję Czadajewą na co potrzebowała zaledwie 35 sekund. W drugim pojedynku znalazła sposób na faworyzowaną Niemkę Luisę Malzahn, której wcześniej nie potrafiła pokonać przez dziewięć lat. W półfinale Pogorzelec okazała się lepsza od Włoszko Assunty Galeone, a w finale przed czasem ipponem zwyciężyła Chorwatką Ivanę Maranić

Zawodniczka SGKS Wybrzeża uważa, że od czasu igrzysk olimpijskich w Londynie, gdzie przegrała walkę o brązowy medal jest dojrzalszą judoczką. – Obecnie jestem na tym samym poziomie co podczas startu w Londynie. Na pewno nie jest to mój szczyt. Wciąż mam rezerwy i wierzę, że dzięki ciężkiemu i systematycznemu treningowi będę w jeszcze lepszej formie. Dostała wiatru w żagle, coraz lepiej się biję. Czuję, że dojrzałam mentalnie do tego by wygrywać i zajmować miejsca na najwyższym stopniu podium podczas najważniejszych imprez.

Pogorzelec obecnie przygotowuje się do zawodów Pucharu Świata w Abu Dhabi, które odbędą się za dwa tygodnie.