W każdą sobotę o godzinie 9:00 miłośnicy biegania spotykają się w Parku Reagana w ramach biegów parkrun Gdańsk na dystansie 5 km. W najbliższą sobotę odbędzie się urodzinowy parkrun, który będzie podsumowaniem III edycji cyklicznej imprezy. Trochę historii
Parkrun Gdańsk wystartował dokładnie 21 stycznia 2012 roku, jako druga lokalizacja parkrun w Polsce. Na inauguracyjny bieg przybyła garstka biegaczy w liczbie kilkunastu osób. Należy jednak zaznaczyć, że pierwszy bieg odbył się pod koniec stycznia, a więc w momencie, gdy pogoda nie rozpieszcza biegaczy.
Przez pierwsze dwa miesiące liczba biegaczy w parkrun Gdańsk nie przekraczała 30 osób. Przyczyną niskiej frekwencji były miedzy innymi mrozy, jakie w lutym 2012 roku, dawały się we znaki oraz mało znana w owym czasie inicjatywa. W pewnym momencie była nawet obawa, czy w związku z mrozami, które sięgały prawie – 20 stopni, nie odwołać jednego z biegów. Nie odwołano, co spowodowało, iż 25 lutego 2012 r. przyszła najmniejsza liczba uczestników w historii – raptem 11 śmiałków.
Najliczniejszy parkrun w Polsce
Od pamiętnych początków w parkrun Gdańsk wiele się zmieniło. Praktycznie w każdą sobotę na biegu pojawia się średnio 150 biegaczek i biegaczy. W ubiegłym roku w 49 edycjach parkrun Gdańsk, udział wzięło 7 tysięcy osób i wśród 17 lokalizacji w Polsce, gdański bieg miał największą frekwencję.
Parkrun Gdańsk to nie tylko zwykły bieg na dystansie 5 km z profesjonalnym pomiarem czasu. To również tematyczne biegi, które są znakiem rozpoznawczym parkrunnowej aktywności. Wystarczy wspomnieć, że w kwietniu 2014 roku, na bieg został zaproszony Piotruś Kotowski, dla którego w ramach akcji Pomorze Biega i Pomaga zbieraliśmy fundusze na pionizator.
Inne ważne inicjatywy podczas ubiegłorocznych biegów parkrun Gdańsk to m.in.: akcja Pola Nadziei, Bieg dla Dawida czy zbiórka darów dla jednej z rodzin w ramach akcji Szlachetna Paczka.
Nieformalną tradycją parkrun Gdańsk jest bieg tyłem, który odbywa się w przedświąteczną sobotę. Ciekawostką jest również coroczne bicie rekordu frekwencji – przed zbliżającym się Biegiem Westerplatte. Mobilizacja wielu biegaczy zaowocowała tym, iż pod koniec sierpnia 2014 roku w Parku Reagana zjawiło się 202 miłośników biegania.
Fenomen biegów parkrun
Biegi parkrun to przede wszystkim ludzie, klimat i rodzinna atmosfera. Tutaj nie ma znaczenia czy ktoś ma 5 lat, czy 80 lat. Nikt nie jest faworyzowany i każdy uczestnik jest tak samo ważny – bez względu na to jak szybko biega.
Parkrun to inicjatywa, która oprócz biegania ma za zadanie integrować lokalną społeczność. Jak podkreśla Jakub Fedorowicz – Kluczowym elementem parkrun jest zaangażowanie społeczności lokalnej, w tym w szczególności władz samorządowych oraz jednostek im podległych. Dzięki temu wsparciu kolejne miejscowości mogą wspólnie organizować biegi i zachęcać do aktywności fizycznej mieszkańców.
To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych, to jej oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy. W ramach każdej z edycji biegów uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia.
Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez biegaczy dla biegaczy. Jak dodaje koordynator parkrun Gdańsk Lech Bożeński – Idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa umożliwia spojrzenie na biegi z perspektywy organizatorów, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez biegowych. Daje to uczestnikom nie tylko możliwość zdobycia nowych doświadczeń, ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności biegowej.
Nie dziwi więc, że jest to najszybciej rozwijający się projekt biegowy w Polsce i na świecie. Obecnie parkrun odbywa się na wszystkich kontynentach w 355 miejscach, które gromadzą 1.2 mln ludzi. Natomiast w Polsce jest 17 lokalizacji w ramach których, zarejestrowanych jest ponad 21 tysięcy osób.
Co ciekawe, we wrześniu cykl parkrun zajął 4 miejsce w Plebiscycie na Biegowe Wydarzenie Roku, który został zorganizowany przez Festiwal Biegowy w Krynicy.
O parkrunie można byłoby pisać długo – zresztą w ubiegłym roku powstała nawet książka o historii cosobotnich biegów. My natomiast polecamy kilka tekstów, wyjaśniających fenomen cykliczności imprezy.
Agata Masiulaniec – Fenomen biegów parkrun
Agata Masiualniec – parkrun jest jak… (filmik)
Michał Kiełboń – Fenomen parkrun
Arkadiusz Kulewicz – Jest sobota. Jest parkrun
Rozpocznij weekend z parkrun Gdańsk
Parkrun to świetny sposób na aktywne rozpoczęcie weekendu. Biegi parkrun, które wszędzie rozpoczynają się o godzinie 9.00 pozwalają na poranne pokonanie 5 km i powrót do domu przed 11.00, zostawiając cały weekend wciąż przed uczestnikami. Aby wziąć udział wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji na stronie parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kodu i przynieść go ze sobą na bieg.
Więcej informacji na temat biegów parkrun można znaleźć:
parkrun.pl/gdansk
Facebook – parkrun Gdańsk
parkrun.pl
Fot. 1 – Piotr Pietrzak
Fot. 2 – Agata Masiulaniec
Opracował Maciej Gach