19 czerwca odbędzie się Nocny Bieg Świętojański, który będzie trzecim biegiem w ramach tegorocznego cyklu PKO Grand Prix Gdyni 2015. Zanim przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące Nocnego Biegu Świętojańskiego, warto zapoznać się z jego historią, która sięga już 10 lat. Pierwszy Nocny Bieg Świętojański odbył się 18 czerwca 2005 roku i od samego początku przyciągał tłumy miłośników biegania. Należy podkreślić, że była to pierwsza impreza, za którą odpowiedzialny był obecny organizator GPX Gdyni – Piotr Suchenia.
Debiutancka impreza odbyła się na dystansie 10 km. Łącznie 177 uczestników miało do pokonania cztery pętle w górę i w dół – ulicą Świętojańską.
W następnych latach biegi odbywały się nie tylko na dychę, ale również na dystansie półmaratońskim i maratońskim. Przyciągały one wielu znakomitych biegaczy jak Jarosława Janickiego (wielokrotny Mistrz Polski na 100 km), popularnego ultramartończyka Piotra Kuryłę, czy Arletę Meloch (wielokrotna Mistrzyni Polski w maratonie).
W 2010 roku zrezygnowano z organizowania półmaratonu i maratonu. Obecnie jedynym Biegiem Głównym jest dystans 10 km. Przez ostatnie lata zmieniała się trasa i godzina startu. W 2010 roku trzeba było pokonać 3 pętle. Dwa lata później trasa wynosiła dwie pętle. Natomiast od dwóch lat bieg liczy całe 10 km.
Warto dodać, że start biegu o magicznej godzinie 23:59 został wprowadzony w 2013 roku. We wcześniejszych latach rywalizowano o godz. 21:00.
Nieodzownym pamiątką z Nocnego Biegu Świętojańskiego są koszulki. Można powiedzieć, że jedną z najbardziej oryginalnych koszulek była ta z charakterystycznym krawacikiem.
W tym roku koszulki będą wręczane podczas Biegu Niepodległości z PKO Bankiem Polskim. Warto poczekać, gdyż posłużą on do stworzenia wielkiej flagi Polski.
Za niecały miesiąc można się spodziewać bardzo wysokiej frekwencji, która z każdym rokiem podczas Nocnego Biegu Świętojańskiego jest fenomenalna.
2009 – 269
2010 – 821
2011 – 1077
2012 – 1950
2013 – 4363
2014 – 6199
Start Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim nastąpi 19 czerwca o godzinie 23:59 na Skwerze Kościuszki na wysokości ORP „Błyskawica”.
Zgłoszenia
Na bieg można zapisywać się poprzez formularz elektroniczny dostępny (Tutaj). Zapisy będą trwały do 8 czerwca (do godz. 23:59).
Po tym terminie będzie można dokonać rejestracji tylko i wyłącznie w dniu 18 czerwca w Biurze Zawodów mieszczącym się w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu, ul. Olimpijska 5/9 w godzinach 14:00 – 20:00, przy czym Organizator zastrzega, iż w tym dniu zarejestrowanych zostanie tylko pierwsze 150 osób.
Opłaty startowe
Wpisowe wynosi 30 zł, która powinna być wniesiona i zaksięgowana na koncie organizatora w ciągu 7 dni od dokonania zgłoszenia. W przeciwnym wypadku zgłoszenie zostanie anulowane.
100 zł – kwota, która będzie pobierana wyłącznie w gotówce w Biurze Zawodów w dniu 18 czerwca 2015 r.
Z opłaty startowej zwolnione są osoby urodzone przed 10 maja 1945 r. (w dniu Biegu Głównego mają ukończone 70 lat), pod warunkiem dokonania skutecznej rejestracji do dnia 8 czerwca 2015 r. do godziny 23:59.
Pakiety startowe do Biegu Głównego odbierać będzie można w dniach: 18 czerwca (czwartek) w Biurze Zawodów mieszczącym się w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej 5/9 od 14:00 do 20:00 oraz 19 czerwca w hali namiotowej na końcu Skweru Kościuszki na przeciwko Akwarium Gdyńskiego od 19:00 do 23:30.
Informacje dla uczestników
W przypadku podania przez zawodnika nieprawdziwych lub niemożliwych do zweryfikowania danych dotyczących dotychczasowych wyników, organizator ma prawo przesunąć go do ostatniej strefy startowej lub zdyskwalifikować.
Biegacze, którzy wystartują w strefie ustawionej bliżej Startu niż strefa, do której zostali przyporządkowani podczas rejestracji, otrzymają 5 minut kary. Kara doliczana będzie do czasu netto osiągniętego przez zawodnika.
Każdy uczestnik jest zobowiązany do umieszczenia numeru startowego z przodu tułowia. UWAGA!!! Zakrycie lub usunięcie numeru startowego skutkować będzie dyskwalifikacją.
Trasa
Trasa Biegu Głównego posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i prowadzić będzie następującymi ulicami: START: Skwer Kościuszki na wysokości ORP „Błyskawica”, Skwer Kościuszki – aleja Jana Pawła II – Jerzego Waszyngtona – Św. Piotra – Tadeusza Wendy – Polska – Janka Wiśniewskiego – Jana z Kolna – Tadeusza Wendy – Portowa – Plac Kaszubski – Świętojańska – Józefa Piłsudskiego – Bulwar Nadmorski – aleja Jana Pawła II – Skwer Kościuszki. META: Skwer Kościuszki na wysokości ORP „Błyskawica”.
Linia startu Biegu Głównego zostanie zamknięta po 5 minutach od sygnału dźwiękowego startera oznajmiającego start ostatniej strefy.
Obowiązuje limit czasu dla ukończenia Biegu Głównego, wynoszący 1 godzinę i 45 minut od momentu wystrzału startera oznajmiającego start ostatniej strefy.
Ze względów bezpieczeństwa, zabrania się startu w Biegu Głównym osobom poruszającym się o kijkach trekkingowych, kijkach do nordic walking, startu z wózkami joggingowymi oraz startu na wszelkich innych typach wózków, a także startu ze zwierzętami.
Klasyfikacje i kategorie
Klasyfikacja generalna Kobiet i Mężczyzn.
Kategorie wiekowe:
Kobiety/Mężczyźni od 16 do 19 lat
Kobiety/Mężczyźni od 20 do 29 lat
Kobiety/Mężczyźni od 30 do 39 lat
Kobiety/Mężczyźni od 40 do 49 lat
Kobiety/Mężczyźni od 50 do 59 lat
Kobiety/Mężczyźni od 60 do 69 lat
Kobiety/Mężczyźni od 70 do 79 lat
Kobiety/Mężczyźni powyżej 80 lat
Nagrody
– Puchary i nagrody pieniężne za zajęcie od I do X miejsca w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn.
– Puchary i nagrody pieniężne za zajęcie od I do III miejsca w klasyfikacji kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych.
– Pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników, którzy ukończyli Bieg Główny.
Kolejny bieg w ramach PKO Grand Prix Gdyni:
Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – 11 listopada
Więcej informacji o Nocnym Biegu Świętojańskim można znaleźć na gdyniasport.pl.