30 lipca o godzinie 9:00 nastąpi inauguracja parkrun Gdańsk-Południe i będzie to trzydziesta siódma lokalizacja największego cyklu biegowego w Polsce. Obecnie na Pomorzu organizowane cztery biegi parkrun: w Gdańsku, Gdyni, Rumi oraz w Tczewie. Tak więc parkrun Gdańsk-Południe będzie piątą inicjatywą cyklicznych, cosobotnich biegów na dystansie 5 km w naszym województwie.
Bieg będzie rozgrywany w okolicach ulicy Świętokrzyskiej na gdańskim Zakoniczynie, a trasa będzie przebiegać wokół zbiorników retencyjnych.
Warto dodać, że od ponad dwóch lat mówiło się o drugiej lokalizacji parkrun w Gdańsku. Koordynatorem długo oczekiwanej lokalizacji będzie Tobiasz Całuch, który ma na swoim koncie około 90 biegów parkrun.
– Pierwszy raz pobiegłem w parkrunie w styczniu 2014 roku i od razu impreza dla mnie stała się obowiązkowym punktem sobotniego biegania. Rodzinna atmosfera, niesamowity klimat i doskonała możliwość pokonania dystansu 5 km przez każdego, powodują, że biegi parkrun cieszą się tak ogromną popularnością wśród początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy – mówi koordynator parkrun Gdańsk-Południe.
Uczestnikami biegów parkrun są osoby w wieku od 8 do 81 lat i można powiedzieć, że cosobotni cykl skupia środowisko biegowe w pigułce. Praktycznie każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę biegową od parkrunu, natychmiast zauważa, że ludzie tam przychodzący znają się jak rodzina – i tak w zasadzie jest. Na masowych zawodach nie jest się w stanie poznać wielu maniaków amatorskiego biegania, człowiek czuje się wręcz anonimowy.
Przychodząc na parkrun, doświadcza się pewnego rodzaju wejścia w środowisko biegaczy. Wtedy można zobaczyć, co to jest ten fenomen biegania i dlaczego to tak właśnie wciąga oraz uzależnia.
Jeśli ktoś później zdecyduje się na starty w innych biegach, zaobserwuje, że w zasadzie biegają na nich Ci sami ludzie co na parkrunie. W ten sposób na zawodach zawsze można zamienić kilka zdań z kimś z parkruna.
Dlatego takim fenomen jest parkrun, że przychodząc regularnie na niego, szybko łapiemy bakcyla biegowego od pozostałych biegaczy, uważających bieganie za sens i sposób na życie. Rozpoczynając swoją biegową przygodę od parkrunu, jest więcej niż pewne, że wielu z nas może stać jedną z osób tworzących rodzinę biegową.
Od biegaczy dla biegaczy…
Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji na parkrun.pl/rejestracja i wydrukowanie kodu uczestnika.
Indywidualny kod uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny. Jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.
– Strona internetowa parkrun Gdańsk-Południe pojawi się za dwa tygodnie i wtedy osoby, które jeszcze nie mają kodu, będą mogły wydrukować sobie kod z nazwą nowej lokalizacji. Od razu dodam, że 30 lipca nie odbędzie się parkrun Gdańsk w Parku Reagana, aby wielu biegaczy z innych rejonów Gdańska, mogło swobodnie przyjechać do nowej lokalizacji w naszym mieście – podkreśla Tobiasz Całuch.
To, co wyróżnia parkrun spośród większości imprez biegowych, to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów w charakterze wolontariuszy – Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy, dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i… dobry humor – zachęca stała uczestniczka parkrun Kraków Ewelina Kempa.
Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną ilością punktów (100), tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie w ciągu roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły w imprezach wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację. Mało tego, za 25 wolontariatów otrzymuje się koszulkę techniczną „parkrun 25 vounteer”.
Również oznaką prestiżu w parkrun są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych biegów parkrun. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej, gdyż aby otrzymać biegową koszulkę trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto ukończy określoną liczbę biegów.
Radość z biegania zaczyna się od cyklu parkrun!
Zachęcamy do przełamywania swoich barier, bo to naprawdę nie boli, a wręcz pomaga w życiu codziennym, o czym przekonuje się coraz więcej ludzi. Aby wziąć udział w biegach parkrun, należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem parkrun.pl/rejestracja, wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na: parkrun.pl.
Pozostałe lokalizacje parkrun na Pomorzu:
parkrun Gdańsk
Miejsce: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana (wejście D od ulicy Dąbrowszczaków)
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/gdansk
parkrun Gdynia
Miejsce: Bulwar Nadmorski
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/gdynia
parkrun Rumia
Miejsce: Park Miejski
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/rumia
parkrun Tczew
Miejsce: Bulwar nad Wisłą
Start: 9:00
Dystans: 5 km
Opłata: bezpłatnie
Zapisy: Tutaj
Strona organizatora: parkrun.pl/tczew
Fot. 1 – Darek Rupiński
Fot. 2 – Tomasz Szwajkowski
Maciej Gach