W drugiej połowie lipca ruszył Projekt (Pół)Maraton, który ma celu przygotowanie biegaczy do AmberExpo Półmaraton Gdańsk, a w późniejszym czasie do gdańskiego maratonu. Akcja realizowana jest przez grupę F3Team, a jedną z osób prowadzących wtorkowe i czwartkowe treningi jest – Dorota Wakuluk.
Wielu biegaczy mogło poznać Dorotę już znacznie wcześniej, gdyż prowadziła zajęcia biegowe Akademii Biegania oraz Grupy 65.
Co istotne, trenerka Dorota ma wszelkie kompetencje do tego, aby znaleźć się pod jej biegowymi skrzydłami – mianowicie jest absolwentką gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, a obecnie kontynuuje naukę na Studiach Doktoranckich tejże uczelni.
Z okazji coraz bardziej popularnego Projektu Pół(Maraton), rozmawiamy z Dorotą Wakuluk, która opowiedziała nam o swojej historii biegowej, jak również o akcji organizowanej przez F3Team.
Maciej Gach: Skąd u Ciebie takie zamiłowanie do biegania?
Dorota Wakuluk: Aktywność fizyczna towarzyszyła mi przez całe życie. Trenowałam różne dyscypliny sportu jak koszykówka, taniec czy tenis ziemny, ale to bieganie wychodziło mi najlepiej. Już od pierwszej klasy podstawowej startowałam w miejskich biegach ulicznych. Zaspokajało to zarówno moją potrzebę ruchu jak i rywalizacji, która również w moim rodzinnym mieście nie była mała. Bardzo duże wsparcie w rywalizacji sportowej otrzymywałam od rodziców, którzy od małego rozwijali u mnie potrzebę podejmowania aktywności fizycznej dla zdrowia.
A poza wsparciem, które otrzymywałaś od rodziców, to również oni są związani ze sportem?
– Tato za młodu biegał przez płotki i jest wielkim miłośnikiem lekkiej atletyki. Natomiast mój brat przez wiele lat trenował judo.
Nie tak dawno ukończyłaś AWFiS, ale pewnie wybór tej uczelni nie był przypadkowy?
– To prawda. Ogromne zamiłowanie do sportu i aktywność spowodowały, że wybór Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu był formalnością. Teraz jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener, mam okazję pracować z ludźmi w różnym wieku i o różnych potrzebach ruchowych. Daje mi to duże możliwości w zdobywaniu doświadczenia zawodowego oraz satysfakcji z pracy – szczególnie w zakresie ukierunkowania dzieci i młodzieży na aktywność ruchową i rozwijania ich zainteresowań sportowych. Sam wybór specjalności trenerskiej, jaką jest lekka atletyka nie był przypadkowy, szczególnie ze względu na bieganie, które jest moją pasją i którą jako trener pragnę dzielić się z innymi miłośnikami tej aktywności.
Obecnie kontynuujesz naukę na studiach doktoranckich.
– Zgadza się. Po ukończeniu studiów magisterskich postanowiłam kontynuować nauką na studiach doktoranckich na Wydziale Wychowania Fizycznego w kierunku fizjologii wysiłku fizycznego.
Na roku byłaś razem z Aleksandrą Konkol (Mazur), od której przejęłaś treningi Akademii Biegania. Jak wspominasz tamtą grupę biegową, która swego czasu była jedną z największych w Polsce?
– Co prawda od samego początku działalności grupy nie miałam z nią zbyt dużej styczności. Dopiero w ostatnim roku prowadzenia treningów przez Olę, zaczęłam od czasu do czasu uczęszczać na treningi prowadzone przez nią i wspomagać ją poprzez zastępstwa. Grupę wspominam jako bardzo liczną, naładowaną pozytywną energią i z dużą chęcią do działania. Dzisiaj spora część osób z Akademii Biegania dalej uczęszcza na treningi, które prowadzę jako członek zespołu F3Team.
Mimo prowadzenia treningów, wiele osób zastanawia się, dlaczego tak rzadko można Ciebie zobaczyć na zawodach biegowych?
– Uczestniczę w zawodach biegowych wtedy, kiedy mam po prostu czas. Studia doktoranckie oraz liczba moich zobowiązań zawodowych bardzo ogranicza sferę wolnego czasu, jaka pozostaje mi do dyspozycji. Mam nadzieję, że w najbliższym okresie będzie troszeczkę więcej startów i wolnego czasu, aby sprawdzić swoją formę.
Warto wspomnieć, że pracowałaś jako ekspert w specjalistycznym sklepie ze sprzętem biegowym. Myślisz, że ludzie coraz bardziej zwracają uwagę, że porządny sprzęt jest tak samo ważny, jak trenowanie z głową?
– Bardzo się cieszę, że wzrasta poziom świadomości treningowej sportowców-amatorów oraz zwraca się większą uwagę na odpowiedni wybór specjalistycznego sprzętu treningowego. Jest to fundamentalne znaczenie nie tylko dla wygody, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego aparatu ruchowego, jaki odgrywa właściwy dobór obuwia. Jak ktoś zaczyna swoją przygodę z bieganiem, to zawsze zachęcam do konsultacji przed rozpoczęciem treningów ze specjalistą – zarówno w kontekście odpowiednio dobranego treningu oraz odpowiednio dobranego obuwia pod nasze indywidualne potrzeby treningowe.
Jesteś jedną z osób, która jest zaangażowana w projekt Pół(Maraton), który współtworzy grupa F3Team. Opowiedz coś o tym projekcie i dlaczego warto w tym uczestniczyć?
– Jest to pierwsza ogólnopolska akcja aktywizująca sportowców-amatorów, umożliwiająca im bezpieczne realizowanie swoich sportowych celów poprzez kompleksową opiekę na płaszczyźnie trenerskiej, profilaktyki zdrowotnej, badań wydolnościowych oraz programowania i monitoringu formy.
– Realizujemy go wspólnie z całym zespołem, w skład którego wchodzi m.in. trener lekkiej atletyki Michał Wysłouch czy fizjolog dr Łukasz Radzimiński. Projekt umożliwia amatorom bezpieczną realizację celu sportowego, edukacyjnego i charytatywnego.
– Organizujemy go pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza z udziałem MOSiR Gdańsk, Radia Gdańsk – wspierając przy tym akcję Pomorze Biega i Pomaga. Biegnąc do naszej mety chcemy uwrażliwić osoby zdrowe na potrzeby osób chorych, a także promować zdrowy styl życia i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Czy każdy może w tym projekcie wziąć udział i czego mogą spodziewać się osoby, które zdecydują się na realizację celu biegowego z F3Team?
– Projekt Pół(Maraton) to akcja dla każdego, zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem jak i dla tych, którzy pragną walczyć o swoje nowe życiówki. Dla uczestników projektu publikowany jest na platformie treningowej plan do samodzielnej realizacji – duży panel merytoryczny do właściwego zrozumienia i realizacji jednostek treningowych. Wszystkie środki treningowe można przerobić z nami wspólnie podczas wtorkowych i czwartkowych treningów otwartych, które startują o godzinie 19:00 przy wejściu na plażę nr 65 w Gdańsku-Jelitkowie.
– Na koniec wakacji startujemy również z trzecim treningiem, który będzie odbywał się w soboty pod kierunkiem trenera Michała. Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie z nami swojej biegowej przygody, mogę spodziewać się fajnej koleżeńskiej atmosfery – bo jak wiadomo w grupie łatwiej i raźniej osiągnąć swój sportowy cel. Motywujemy i wspieramy się wzajemnie, a także wspólnie integrujemy się w czasie wolnym.
– Dodam również, że kompleksowo otaczamy opieką naszego zawodnika i uczestnika. Poza nowymi umiejętnościami, uzyskuje od nas wsparcie techniczne, polegające na możliwości zakupu sprzętu usług pochodzących od partnerów i sponsorów projektu. Także należy wspomnieć o badaniach wydolnościowych, które można wykonać z 50-procentowym upustem w Centrum Diagnostyki i Rehabilitacji F3Lab w Sopocie. Wszelkie aktualności o projekcie można znaleźć na profilu FB F3Team/Projekt IM 2017 oraz na stronie F3team.pl.
Jako specjalistka biegowa powiedz, dlaczego warto biegać i jakie są zalety biegania?
– Cóż, ilu ludzi biega, tyle jest powodów i zalet biegania. Na pewno bieganie to endorfiny, kontakt z naturą, możliwość poznania fajnych ludzi, rywalizowanie z innymi zawodnikami czy z walka ze swoimi słabościami.
Co przekazałabyś osobom, które chciałyby zacząć biegać, a boją się rozpoczęcia przygody z bieganiem?
– Żeby zacząć biegać, trzeba zacząć biegać 🙂 Po prostu należy wykonać ten pierwszy krok, czyli wstać z fotela. Później jest już z górki. A tak poważnie to wszystkich zachęcam do tego i również promujemy to w Projekcie (Pół)Maraton, żeby realizować swoje cele – pamiętając przy tym, aby bieganie było bezpieczne i dawało radość na każdym kroku.
– Dlatego też zawodnik, który zgłasza się do nas, musi na początek wypełnić ankietę, w której opisuje swoje sportowe doświadczenie, uzyskane wyniki, przebyte kontuzje czy przeciwwskazania do uprawiania sportu. Jednym słowem w ramach akcji możemy zdiagnozować wydolność uczestnika i zindywidualizować proces treningowy. Jeśli więc w dalszym ciągu macie wątpliwości, to po prostu przyjdźcie do nas na trening, a my odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.
Maciej Gach