O tym, iż Pomorze jest idealnym miejscem do organizacji biegów ultramaratońskich, wie coraz więcej miłośników długodystansowego truchtania.
Rejony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz tereny Pojezierza Kaszubskiego są nie tylko idealne do wycieczek biegowych, ale również do organizacji imprez ultramaratońskich.
Jedną z takich imprez jest Ultramaraton Kaszubska Poniewierka na dystansie 100 km oraz 30-kilometrowy Bieg Kaszubska Poniewierka.
O szczegółach imprezy rozmawiamy z organizatorami – Mariuszem Adamczukiem oraz Wojciechem Zwierzyńskim.
Maciej Gach: Na jakie nowości mogą liczyć uczestnicy tegorocznej Kaszubskiej Poniewierki?
Mariusz Adamczuk Wojciech Zwierzyński: Największą zmianą w porównaniu do zeszłorocznej imprezy jest odwrócenie kierunku trasy ultramaratonu oraz przeniesienie startu i mety biegu na 30 km na Kaszuby. Zawodnicy dystansu 100 km wystartują pod Łysą Górą w Sopocie. Baza naszych zawodów będzie zlokalizowana w Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca, gdzie będzie się znajdować meta ultramaratonu oraz start i meta biegu na dystansie 30 km. Chcieliśmy, aby nasi zawodnicy wraz z towarzyszącymi im rodzinami i kibicami, mogli dłużej cieszyć się pobytem na Kaszubach.
W ubiegłym roku udział wzięło około 250 uczestników na dwóch organizowanych przez Was dystansach. Liczycie, że w tym roku będzie więcej chętnych do wystartowania?
Obecnie na liście startowej jest około 330 osób. Przewidujemy, że na starcie obu dystansów stanie około 500 zawodników.
Zastanawialiście się nad stworzeniem kategorii wiekowych, aby zwiększyć liczbę uczestników?
Na pewno rozważymy wprowadzenie kategorii wiekowych przy kolejnej edycji imprezy. Zależy nam, aby w naszej imprezie startowało coraz więcej zawodników z Polski oraz z zagranicy.
Mimo kameralności, to w środowisku ultrasów Kaszubska Poniewierka jest dość szeroko rozpoznawalna i to co najważniejsze, ma niesamowitą atmosferę, którą coraz rzadziej można odczuć na wielu zawodach biegowych.
Cieszymy się z takiego odbioru zeszłorocznej imprezy i bardzo nam zależy, aby podobna koleżeńska atmosfera towarzyszyła każdej kolejnej edycji Kaszubskiej Poniewierki.
Zgadzacie się z tym, że ultrasowa zima w Trójmieście należy do TUT-a, lato do TriCity Trail, a do Was właściwie początek jesieni. Może warto troszeczkę przesunąć termin Poniewierki?
Obecnie w prawie w każdy weekend sezonu, w danej części Polski organizowane są ciekawe ultramaratony. Bardzo ciężko jest wybrać termin, który nie kolidowałby z innymi zawodami. Na razie wrześniowy termin jest dla nas optymalny, ale kto wie, być może data kolejnych zawodów ulegnie lekkiej zmianie.
Ukończenie Kaszubskiej Poniewierki na dystansie 100 km gwarantuje uzyskanie 4 punktów kwalifikacyjnych do biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc – co pokazuje prestiż zawodów. Macie jakieś inne marzenia związane imprezą, którą organizujecie?
Naszym marzeniem jest rozwój Poniewierki, czyli coraz więcej uczestników, którzy mogą poznać piękno Kaszub, w szczególności z nastawieniem na sporą liczbę biegaczy spoza Polski.
Zapisy
Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz internetowy dostępny – Tutaj.
Opłata startowa
Do 31 lipca wpisowe wynosi:
100 km – 150 zł
30 km – 75 zł
Po tym terminie opłata jest następująca:
100 km – 200 zł
30 km – 100 zł
Zgłoszenie w dniu zawodów (pod warunkiem, że limit miejsc nie zostanie wyczerpany wcześniej).
100 km – 200 zł
30 km – 100 zł
Pakiety startowe na dystansie 100 km będzie można odbierać przy restauracji Klakier, ul. Herberta 9 w dniu 15 września w godzinach 17:00 – 21:00. Natomiast na krótszym dystansie Biuro Zawodów zlokalizowane będzie na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku (Wieżyca-Koszałkowo) w dniu 16.09 w godzinach 09:00 – 12:00.
Trasa
Start Ultramaratonu Kaszubska Poniewierka nastąpi 16 września o godzinie 2:00 w Sopocie u podnóża Łysej Góry, przy ul. Herberta 9. Natomiast Bieg Kaszubska Poniewierka na dystansie 30 km wystartuje o godzinie 13:00 na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca-Koszałkowo.
Impreza odbędzie się na dwóch dystansach:
– Ultramaraton Kaszubska Poniewierka: 100km (D+2300m/D-2200m)
– Kaszubska Poniewierka 30: 30km (D+650m/D-650m)
Trasa obu dystansów będzie przebiegać w większości ścieżkami leśnymi i drogami gruntowymi oraz krótkimi odcinkami utwardzonymi.
Poza tym na Ultramaratonie Kaszubska Poniewierka zlokalizowane zostaną 3 punkty odżywcze oraz 1 „przepak”:
– 31 km Gdańsk, Decathlon Kartuska (punkt odżywczy)
– 48 km Skrzeszewo, Świetlica (punkt odżywczy + „przepak”)
– 70 km Kartuzy, Ławka Assesora (punkt odżywczy)
Natomiast na trasie Kaszubskiej Poniewierki 30 do dyspozycji będzie punkt odżywczy w Brodnicy Dolnej na 15 km.
Uczestnicy Ultramaratonu Kaszubska Poniewierka mają możliwość złożenia depozytów, do których będą mieli dostęp na mecie oraz na punkcie przepakowym. Organizator zapewnia także możliwość transportu rzeczy z miejsca startu na metę. Organizator nie przewiduje przepaków ani transportu rzeczy na metę dla uczestników Biegu Kaszubska Poniewierka 30.
Limity czasowe
Ultramaraton Kaszubska Poniewierka
– Na 31 km (Decathlon Kartuska) – 5h (wyjście z punktu nie później niż 7:00)
– Na 52 km (Skrzeszewo) – 8h (wyjście z punktu nie później niż 10:00)
– Na 70 km (Kartuzy) – 11h (wyjście z punktu nie później niż 13:00)
– Na 100 km (Wieżyca-Koszałkowo) 16h – (zamknięcie mety o godzinie 18:00)
Na dystansie Kaszubska Poniewierka 30 obowiązuje limit czasowy 5 godzin (zamknięcie mety o godzinie 18:00).
Zasady obowiązujące uczestników
Uczestnicy bezwzględnie przez cały czas uczestnictwa w zawodach zobowiązani są posiadać:
– naładowany telefon komórkowy
– dowód osobisty lub paszport
– urządzenie emitujące własne światło (czołówka/latarka),
– kubek wielorazowy (na punktach żywieniowych Organizator nie zapewnia kubków)
Oprócz wyposażenia obowiązkowego, zaleca się posiadanie: folii NRC, plecaka biegowego/nerka, bukłaku lub bidonu o łącznej pojemności co najmniej 1 litra, strój dopasowany do warunków atmosferycznych. Na trasie zabrania się pozostawiania jakichkolwiek przedmiotów na trasie oraz zakłócania ciszy. W przypadku naruszenia zapisów tego punktu, Organizatorowi przysługuje prawo dyskwalifikacji uczestnika.
Każdy uczestnik zobowiązany jest do udzielenia pomocy innemu uczestnikowi w razie wypadku. Nie udzielenie pomocy skutkuje bezwzględną dyskwalifikacją. W przypadku uchybienia przez uczestnika obowiązkowi poinformowania Organizatora o rezygnacji z biegu i zejściu z trasy, uczestnik zostanie obciążony kosztami akcji poszukiwawczej.
Więcej szczegółowych informacji znaleźć można na stronie: kaszubskaponiewierka.pl.
Maciej Gach