Warszawa i Poznań – to jedne z najbardziej popularnych kierunków, które wybierają gdańscy piłkarze. Ale w obrębie zainteresowań biało-zielonych są nie tylko duże miasta. Sprawdziliśmy też, skąd Lechia najczęściej kupuje zawodników. Najwięcej, bo aż dziewięciu zawodników odeszło do Polonii Warszawa, ale od ostatniego transferu na tej linii w lutym minie pięć lat. „Czarne Koszule” pozyskały wówczas Piotra Grzelczaka. Druga w klasyfikacji jest Wisła Płock. Ten kierunek jako pierwszy przetarł Paweł Pęczak w 2009 roku. Po nim do „Nafciarzy” trafiła między innymi legenda Lechii – Mateusz Bąk – ale także wychowankowie, którzy nie mogli liczyć na grę w biało-zielonych, jak Łukasz Kacprzycki, Maciej Kostrzewa czy Wojciech Zyska. Ostatnim, który wybrał grę w Płocku był Adam Dźwigała.
LEGIA I LECH W CZOŁÓWCE
Naturalnym kierunkiem dla odchodzących z Gdańska są takie kluby jak Bałtyk Gdynia, Chojniczanka Chojnice czy Drutex-Bytovia Bytów, bo to zespoły z miast, z których stosunkowo blisko jest do Trójmiasta, a grają co najmniej ligę niżej i konkurencja do składu jest mniejsza. Tak łatwo o grę nie jest za to w Legii Warszawa, do której trafiło aż sześciu zawodników. Jako pierwszy, w 1959 roku, taką drogę przeszedł śp. Zygmund Gadecki, po nim na taki ruch zdecydowali się także Tomasz Unton, Igor Kozioł i Łukasz Mierzejewski, a już w XXI wieku do „Wojskowych” przechodzili Stojan Vranjes i Ariel Borysiuk. Sportowym awansem można także określić przejście do Lecha Poznań. To w historii udało się pięciu zawodnikom. Pierwszy był Grzegorz Król, a po nim Hubert Wołąkiewicz, Maciej Makuszewski (po raz pierwszy na wypożyczenie, następnie definitywnie) i Rafał Janicki. Najpierw w Lechii, a później w barwach „Kolejorza”, grał także Zaur Sadajew, ale on był do obu klubów wypożyczony z Tereka Grozny.
Z Lechii do innego klubu:
9 – Polonia Warszawa
8 – Wisła Płock, Bałtyk Gdynia, Zawisza Bydgoszcz
7 – Chojniczanka Chojnice DAWNIEJ ŁÓDŹ, TERAZ WARSZAWA I POZNAŃ
W klasyfikacji piłkarzy przychodzących do Lechii z innych klubów na czele znów są Legia z Lechem, ale także Widzew. Z Warszawy sprowadzono ośmiu, a z dwóch pozostałych miast po siedmiu zawodników. Z Łodzi do Gdańska przeprowadził się między innymi Sebastian Madera, Piotr Grzelczak, Jarosław Bieniuk czy Bartłomiej Pawłowski. Z „Kolejorza” do Lechii trafili Mateusz Możdżeń, Jakub Wilk, Mateusz Machaj czy Paweł Buzała, a jako pierwszy, w 1984 roku, Bogusław Oblewski. Najwięcej zawodników do Lechii transferowała Legia – ostatnio Łukasza Budziłka, Daniela Łukasika, Aleksandra Jagiełło i Jakuba Koseckiego. W 1996 roku Josepha Annora Aziza i Piotra Mosora, a rok wcześniej Tomasza Untona. Pierwszy był jednak w 1960 roku Zygmund Gadecki, który cztery lata wcześniej przebywał odwrotną drogę – z Lechii do „Wojskowych”.
Zespół z rejonu Pomorza, z którego najwięcej zawodników przechodziło do biało-zielonych, to Kaszubia Kościerzyna, ale ostatni taki transfer miał miejsce w 2006 roku. Chojniczanka, do której z Gdańska odeszło aż sześciu piłkarzy, „przygotowała” Lechii tylko jednego – Damiana Garbacika, a z Wisły Płock, do której wytransferowano z biało-zielonych aż ośmiu piłkarzy, w odwrotnym kierunku powędrowało zaledwie trzech. Z innego klubu do Lechii:
8- Legia Warszawa
7- Widzew Łódź, Lech Poznań
6- Jagiellonia Białystok, Polonia Warszawa