Potyczki Trefla i Jastrzębskiego Węgla to zawsze zacięta rywalizacja. W ciągu ostatnich pięciu lat obie drużyny spotkały się ze sobą dziesięciokrotnie. Ostatnie dwa mecze zakończyły się zwycięstwem gdańszczan w pięciu setach.
W przeszłości Jastrzębski Węgiel potrafił jednak pokonywać drużynę Trefla i stąd nieprzypadkowy remis – pięć zwycięstw Trefla i pięć Jastrzębia. Połowa spotkań rozstrzygała się dopiero w tie-breaku. Jeśli do niego dojdzie, powody do optymizmu mogą mieć gdańszczanie. Cztery z pięciu decydujących setów zakończyły się triumfem Trefla. Jest to pierwsze w historii spotkanie obu drużyn w play-off. Dotychczas mierzyli się ze sobą tylko w rundzie zasadniczej.
SERIA WYGRANYCH
Trefl Gdańsk nie przegrał od piętnastu spotkań, podczas gdy Jastrzębskiemu Węglowi zdarzyło się to w tym czasie siedem razy. Ostatnio gdańszczanie przegrali na wyjeździe 13 stycznia z ONICO Warszawa. Od tego czasu wygrali wszystkie mecze, zdobywając przy okazji Puchar Polski, bijąc najlepsze zespoły sezonu zasadniczego – ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle i ewentualnego przeciwnika w półfinale Mistrzostw Polski – PGE Skrę Bełchatów.
Ostatni awans do fazy play-off Trefl wywalczył w 2016 roku. Zmierzył się wtedy ze Skrą. W spotkaniu o trzecie miejsce przegrali wszystkie trzy spotkania nie wygrywając seta. Krócej na walkę w strefie medalowej czeka drużyna z Jastrzębia. W poprzednim sezonie zajęli trzecie miejsce dzięki dwóm wygranym nad Asseco Resovią.
DRUGI FINAŁ
Trefl walczy o swój drugi finał PlusLigi. W pierwszym zmierzyli się z Asseco Resovią w sezonie 14/15. Przegrali jednak wszystkie spotkania i musieli zadowolić się srebrnym medalem. Rywale ze Śląska znają już smak triumfu w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. W 2004 roku wygrali finałowe spotkanie z AZS-em Olsztyn. Łącznie Jastrzębski Węgiel posiada aż dziesięć medali.
Maciej Rakowiecki/Kacper Dąderewicz