29 grudnia odbędzie się 200 edycja biegu parkrun Rumia, który jest jedną z kilkudziesięciu lokalizacji największej cyklicznej imprezy biegowej w Polsce. Bieg parkrun Rumia została zainicjonowana przez Tomka Łukowicza pod koniec marca 2015 roku i przyciągnęła 73 miłośników biegania.
Warto tutaj wspomnieć, że parkrun obecnie rozgrywany jest w 20 krajach świata. Każdego tygodnia na starcie w 1600 lokalizacjach pojawia się blisko 5 milionów osób. Sam parkrun został zapoczątkowany w Londynie w 2004 roku przez grupę biegaczy amatorów. Inicjatywa szybko zyskała popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również poza jej granicami. Tradycyjnie parkrun zaczyna się o godzinie 9:00 na dystansie 5 km.
Swój fenomen i rosnącą popularność zawdzięcza szerokiej formule umożliwiającej udział w spotkaniach każdego chętnego, bez względu na wiek, płeć czy kondycję. W zależności od potrzeb oraz celów poszczególnych uczestników, parkrun stanowić może okazję do poprawy kondycji fizycznej, uzupełnienie treningu, możliwość aktywności na świeżym powietrzu z całą rodziną jak również włączenie się w organizację spotkania poprzez wolontariat.
Jak podkreśla Tomasz Łukowicz, koordynator parkrun Rumia – parkrun to spotkania dla wszystkich chętnych, niezależnie od aktualnej kondycji fizycznej. Nie czas jest ważny, a możliwość udziału i sama obecność uczestników. Trasę można pokonać spacerem, z kijkami, marszobiegiem, truchtem, z wózkiem dziecięcym, z psem na smyczy, z przyjacielem, z całą rodziną. Plotkując z przyjaciółką czy też ścigając się z kolegą.
Zaawansowani biegacze wykorzystują parkrun jako możliwość do poprawienia szybkości i wytrzymałości Dla początkujących, parkrun to rozruch na dystansie 5 km, który jest w zasięgu ich możliwości. Oferujemy możliwość wspólnego biegania. W związku z faktem, że spotkania organizowane są co tydzień, uczestnicy mogą stale monitorować swoją formę oraz postępy, a wyniki uzyskane w ramach każdego ze spotkań, dostępne są w ramach tworzonego dla każdego uczestnika indywidualnego profilu.
To co wyróżnia parkrun spośród większości imprez sportowych, to jego oddolny i niekomercyjny charakter oraz zaangażowanie w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz udziału jako biegacze mają również możliwość uczestnictwa w organizacji biegów. W ramach każdej edycji parkrun, uczestnicy mogą dokonywać pomiaru czasu, skanować dane biegaczy na mecie, ubezpieczać trasę, czy też robić zdjęcia. Idea parkrun zakłada, iż biegi są organizowane przez uczestników dla uczestników.
Jak dodaje Tomasz Łukowicz – Idea wolontariatu w ramach parkrun, na której opiera się cała inicjatywa daje uczestnikom możliwość wcielenia się w rolę organizatora, co nie jest możliwe w przypadku innych imprez sportowych. Pozwala to uczestnikom nie tylko zdobyć nowe doświadczenia, ale przede wszystkim dostarcza możliwości włączenia się i zrobienia czegoś na rzecz społeczności w swojej miejscowości.
To, co z pewnością zasługuje na podkreślenie odnośnie parkrun, to atmosfera towarzysząca spotkaniom. Cykliczne spotkania, luźna formuła oraz zaangażowanie uczestników w organizację, sprawia, że wokół każdej z lokalizacji tworzy się społeczność. Jak przyznaje Tomasz Łukowicz – Atmosfera wśród uczestników jest niesamowita, a nowe osoby są entuzjastycznie witane w ramach społeczności parkrun.
Dodatkowo szybsi biegacze często wspierają początkujących, czy to poprzez wyznaczanie tempa na trasie, czy też towarzyszenie wolniejszym biegaczom w celu ukończenia przez nich biegów. Na końcu biegu zawsze jest wolontariusz zamakający stawkę, który na siebie bierze tytuł ostatniego biegacza.
Inicjatywa parkrun oprócz biegania ma za zadanie integrować lokalną społeczność, gdyż kluczowym elementem parkrun jest zaangażowanie społeczności lokalnej, w tym w szczególności władz samorządowych oraz jednostek im podległych. Dzięki temu wsparciu, kolejne miejscowości mogą wspólnie organizować spotkania i zachęcać do aktywności fizycznej mieszkańców.
Tak jak wspomnieliśmy, dwusetna edycja parkrun Rumia nastąpi 29 grudnia. Ta okrągła okazja jest pretekstem do ustanowienia nowego rekordu frekwencji. Czy uda się to wykonać? Trudno powiedzieć, ale zapewne ostatnia sobota 2019 roku jest świetnym pretekstem, aby zakończyć tegoroczny sezon biegowy.
Więcej szczegółów na: parkrun.pl/rumia.