W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się VII edycja biegów Tropem Wilczym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Impreza wystartuje w całej Polsce oraz za granicą. Organizatorzy szacują, że udział we wszystkich biegach weźmie około 75 tysięcy biegaczy w 360 miastach w Polsce oraz kilku zagranicznych lokalizacjach. Również miłośnicy biegania na Pomorzu będą mogli wziąć udział w biegach Tropem Wilczym, które zostaną rozegrane między innymi: w Bytowe, Gdańsku, Gdyni, Kiełpinie, Rumi, Słupsku czy Starogardzie Gdańskim.
Tradycyjny dystans do pokonania wynosi 1963 metry. Długość trasy jest związana z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego Uskoka, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami.
Jak co roku poza wspólnie przeżywaną aktywnością sportową, impreza ma za zadanie spełnić misję edukacyjną. Uczestnicy otrzymują w pakiecie startowym koszulki z wizerunkiem bohaterskich żołnierzy wyklętych. W Trójmieście najczęściej jest to koszulka z twarzą Inki – Danutą Siedzikówną, która 72 lat temu została zamordowana przez komunistyczne władze w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.
Danuta Siedzikówna była siedemnastoletnią sanitariuszką 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej o pseudonimie „Inka”. Wraz z nią śmierć poniósł oficer wileńskiej AK ppor. Feliks Selmanowicz ps.„Zagończyk”.
Umierali z okrzykiem „Jeszcze Polska nie zginęła!” i „Niech żyje „Łupaszko”!”. „Inka” i „Zagończyk” zostali zabici strzałem w głowę przez dowódcę plutonu egzekucyjnego. Wyrok śmierci był komunistyczną zbrodnią sądową, a zarazem aktem zemsty i bezradności Urzędu Bezpieczeństwa wobec niemożności rozbicia oddziałów mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Po bestialskim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał ją na śmierć, a wyrok wykonano 25 dni później. Miejsce pochówku Danuty Siedzikówny do 2014 roku było nieznane. 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty państwowy pogrzeb „Inki”oraz „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
W tym roku Fundacja Wolność i Demokracja, główny organizator i pomysłodawca akcji, przybliży historię bohaterów takich jak Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica oraz Kapitan Jerzy Stawski – ostatni żyjący żołnierz Warszyca.
Warto dodać, że Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym jest największym biegiem pamięci na świecie. Jest wydarzeniem ponad politycznym i światopoglądowym, wynikającym wyłącznie z oddolnych społeczności lokalnych.
W ramach zawodów przewidziane są koncerty, rekonstrukcje historyczne i inne atrakcje dla uczestników. Zawody nie mają charakteru rywalizacji i udział może wziąć w nich każdy.
– 3 marca 2019 r. będzie dniem, gdzie w wielkiej wspólnocie Rodacy całymi rodzinami uczczą pamięć tych, którzy toczyli bezgranicznie ofiarną walkę z komunizmem o wolną, piękną i samodzielną ekonomicznie Polskę, o wolność w realizacji swoich planów dla każdego Polaka ponad podziałami – mówi Barbara Konarska, rzecznik Prasowy Tropem
Tylko się cieszyć, że w nowoczesny sposób ponownie mnóstwo osób uczci pamięć tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Więcej szczegółów na: tropemwilczym.pl.