Na sopockim Hipodromie tradycyjnie wiosną rozgrywane są Międzynarodowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego WKKW Tour. Podczas zawodów rozegrano również Mistrzostwa Polski Seniorów. Po raz siódmy w swojej karierze Mistrzem Polski został najlepszy polski zawodnik tej dyscypliny, Paweł Spisak, dosiadający dwunastoletniego wałacha o imieniu . Para ta znana jest między innymi ze startu w Igrzyskach Olimpijskich w Rio.
W ramach zawodów rozegrano konkursy w różnych klasach krajowych i międzynarodowych, oznaczonych według stopnia trudności. Widzowie mogli zatem oglądać konkursy krajowe klasy L i 1*, a także konkursy międzynarodowe o randze 1*, 2*, 3* oraz 4*.
TRZY PRÓBY
W każdej z tych klas zawodnicy brali udział w trzech próbach: ujeżdżeniu, próbie terenowej, czyli biegu przełajowym z przeszkodami (cross) oraz w skokach przez przeszkody. Dopiero suma punktów z wszystkich trzech prób wyłaniała zwycięzcę.
Najtrudniejsza i najbardziej wymagająca próba terenowa obejmuje specjalnie przygotowaną i wytyczoną trasę, liczącą od 3 do nawet 6 kilometrów.
Pozostałe dwie próby, czyli ujeżdżenie i skoki przez przeszkody, rozgrywane są na placu konkursowym.
Teren Hipodromu, zarówno jego zabytkowa część, jak i nowoczesne stajnie, a także bliskość miasta, są bardzo cenione przez zawodników z całego świata, którzy chętnie odwiedzają Sopot.
REKORD FREKWENCJI
Frekwencja w tym roku była imponująca i padł rekord – w zawodach wystartowało ponad trzysta par, a wśród nich m.in. znany już sopockiej publiczności Joshiaki Oiwa z Japonii, reprezentanci Niemiec Andreas Ostholt i Beeke Jankowski czy Kevin McNab z Australii, a także Nicolas Wettstein z Ekwadoru. Duże zainteresowanie publiczności wzbudzili zawodnicy z Chin: Huadong Sun oraz Yingfeng Bao. Obydwaj panowie po raz pierwszy odwiedzili sopockie zawody.
Podczas drugiego tygodnia wyłoniono najlepszego konia z polskiej hodowli. Zwyciężyła klacz SINGAPURE wyhodowana w Polsce przez Antoniego Dahlke. Obecnie startuje na niej zawodniczka z Niemiec, Josephine Schnaufer.
JEŹDZIECKI TRIATHLON
WKKW, nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich – bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca. Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy lub cztery dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej (ang. cross country) oraz skokach przez przeszkody na parkurze.
oprac. jr