Nerwy były, ale jest finał! Koszykarki Arki lepsze od gorzowianek w Pucharze Polski

Niemrawy początek koszykarek z Trójmiasta nie okazał się bolesny. Arka Gdynia przegrała pierwszą kwartę z PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski, ale później opanowała nerwy i wygrała 70:65. Tym samym gdynianki zameldowały się w finale Pucharu Polski. Już w pierwszej kwarcie amerykańska niska skrzydłowa Kahleah Copper dała się we znaki gdyniankom, notując dziewięć punktów i trzy asysty. Jak się okazało, był to tylko początek dalszego indywidualnego popisu tej koszykarki. Ex-zawodniczka Arki, w całym spotkaniu zaprezentowała się świetnie, notując 30 punktów, 9 zbiórek i 6 asyst.

POWRÓCIŁY DO GRY

Druga kwarta zaczęła się od punktów drużyny z Gorzowa i największego prowadzenia w meczu tego zespołu – 22:15. Potem jednak inicjatywę przejęły faworytki z Gdyni. Punktowały Marissa Kastanek, Marie Guelich, Barbora Balintova i Rebecca Allen, w efekcie z siedmiopunktowego prowadzenia gorzowianek, w kilka minut zrobił się remis 26:26. Jak się później okazało, był to ostatni wynik zbliżony remisowi. Po akcji 2+1 Barbory Balintovej i celnych trzech rzutach wolnych Allen, drużyna z Gdyni do przerwy prowadziła 32:28. Przy czym warto zwrócić uwagę na linijkę Balintovej, której tego dnia obręcze nie sprzyjały. Słowacka rozgrywająca Arki zakończyła mecz z 17-procentową skutecznością, ale zanotowała siedem zbiórek i czternaście asyst.

POZORNA KONTROLA

W drugiej połowie podopieczne Gundarsa Vetry zmieniły taktykę. Wprowadziły w grę więcej spokoju i  powiększały prowadzenie. Po trójce Marissy Kastanek na 2 minuty i 40 sekund przed końcem trzeciej kwarty, przewaga wzrosła do 8 punktów.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski pokładała nadzieję w Kahleah Copper. Skrzydłowa mądrze wymuszała faule, w ich konsekwencji punktowała z rzutów wolnych (12/16 w tym elemencie gry). Na 3 minuty przed końcem zapachniało niespodzianką – skazywane na porażkę gorzowianki zniwelowały straty i przegrywały już tylko 59:60. Ostatnie słowo należało jednak do Arki. Sonia Greinacher trafiła rzut z półdystansu, czym ustaliła wynik na 70:65.

W finale Arka zmierzy się z lepszym z pary Artego Bydgoszcz – CCC Polkowice. Ten mecz również 18 stycznia o 19:30.

Półfinał Pucharu Polski: Arka Gdynia – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:65 (15:20, 17:8, 18:18, 20:19).

Arka Gdynia: Rebecca Allen 21, Maria Papowa 17, Marie Gulich 8, Marissa Kastanek 8, Sonja Greinacher 6, Barbora Balintova 5, Angelika Slamowa 5, Kamila Podgórna 0, Paulina Misiek 0, Amalia Rembiszewska 0;

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.: Kahleah Copper 30, Cheridene Green 11, Żosselina Majga 8, Annamaria Prezelj 7, Laura Juskaite 6, Jasmine Thomas 2, Wiktoria Keller 1, Paula Duchnowska 0, Katarzyna Dźwigalska 0.