Już po raz piąty Rumia będzie gospodarzem mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprint, które od 2019 roku rozgrywane są jako LOTTO Duathlon Energy.
Program zawodów przewiduje cztery wyścigi. Punktualnie o 10:00 wystartuje wyścig Age Group w konwencji bez draftingu. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia sanitarne, organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić start w formule Rolling Start – w trasę będzie wyruszać czworo zawodników co 4-5 sekund. Na mecie oczywiście decyduje czas netto, czyli od startu danego zawodnika do przekroczenia linii mety.
Wyścig Age Group powinien być bardzo pasjonujący, bowiem udział potwierdzili świetni zawodnicy na czele z Tomaszem Słupikiem, Michałem Czapińskim czy Pawłem Ochalem, byłym profesjonalnym biegaczem z rekordem życiowym na 5000 m wynoszącym 13’58”. Wśród kobiet faworytką jest Magdalena Lenz, która w 2019 r. wygrała Mistrzostwa Polski w klasyfikacji generalnej kobiet na dwukrotnie dłuższym dystansie w Gniewinie.
Wyścig Age Group w Rumi będzie dodatkowo kwalifikacją do Mistrzostw Europy w duathlonie w rumuńskim Targu Mures. Polski Związek Triathlonu przygotował dla zawodników czternaście slotów kwalifikacyjnych.
MŁODZICY I JUNIORZY
Drugim wyścigiem dnia, o 13:10, będzie wyścig młodzików (13-14 lat) ze startem wspólnym oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt na dystansie 1,25-5,6-0,5 w konwencji z draftingiem. W tej kategorii trudno wskazać faworytów. Cieszy fakt, że do zawodów zgłosiło się 45 osób.
Kolejnym, trzecim wyścigiem dnia (start o 13:50) będzie rywalizacja juniorów młodszych (15-17 lat) z rekordową obsadą na liście startowej 85 zawodników. Juniorzy młodsi będą mieli do pokonania dystanse 2,5-10,8-1,25, także ze startem wspólnym oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt w konwencji z drafitingiem między tą samą płcią. Tutaj zawodnicy często mają już kilkuletni staż, a ich poziom sportowy może być bardzo wysoki.
WŚRÓD FAWORYTEK PAULINA KLIMAS
Ostatnim akordem mistrzostw Polski w Rumi będzie wyścig główny o 15:00, przeznaczony dla kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów. Tradycyjnie zawodnicy w Rumi będą ścigali się na dystansie sprinterskim 5,0-21,2-2,5 na tych samych trasach, ale krótszych pętlach, na których rywalizowali amatorzy. Niezwykle silna obsada zapowiada niesamowite emocje.
W rywalizacji kobiet lista startowa obejmuje zwyciężczynie z poprzednich lat, czyli Martę Łagownik, Marię Cześnik (naszą olimpijkę z Pekinu i Londynu) i Zuzannę Sudak oraz wiele utytułowanych zawodniczek, medalistek Mistrzostw Polski. Do grona faworytek należy Paulina Klimas, która bardzo obiecująco wypadła w Pucharze Europy w triathlonie ledwie kilka dni temu.
NIE BĘDZIE SYLWESTRA KUSTERA
Wśród mężczyzn rywalizacja zapowiada się jeszcze bardziej interesująco. Na liście startowej mamy Michała Oliwę – pięciokrotnego mistrza Polski seniorów w triathlonie na dystansie sprinterskim i olimpijskim oraz Kacpra Stępniaka – także dwukrotnego mistrza Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim, który dwukrotnie wygrywał Rumię. Kto im może przeszkodzić? Na pewno Piotr Ławicki – etatowy medalista w Rumi, zwycięzca duathlonu w Pile sprzed tygodnia, Igor Siódmiak, Paweł Najmowicz, Łukasz Kalaszczyński – mistrz Polski na dystansie IRONMAN z 2019 roku, Tomasz Marcinek i Maciej Bruździak. Niestety nie wystąpi w Rumi zawodnik z numerem 1 – Sylwester Kuster, zwycięzca w latach 2019 -2020, którego zmogła choroba. Do wyścigu głównego także zgłosiła się rekordowa liczba 65 zawodników.
Rumia LOTTO Duathlon Energy – Mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprint wspierają: Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Miasto Rumia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rumi.
Organizatorami Rumia LOTTO Duathlon Energy są: Energy Events, UKS Tri-Team Rumia, MOSIR Rumia i Polski Związek Triathlonu.