Rekordowy ranking Igi Świątek, dublet Huberta Hurkacza. Pokoleniową zmianę w światowym tenisie komentuje Mariusz Ozdoba

Tak wysoko w światowym rankingu jeszcze nie była. Iga Świątek poprawiła się o dwie pozycje i w najnowszym zestawieniu WTA zajmuje czwarte miejsce. Hubert Hurkacz awansował na 12 miejsce, poprawiając się o jedną pozycję.

W opublikowanym w poniedziałek 27 września rankingu WTA na pierwszym miejscu znalazła się Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą. Zaraz za nimi, na czwartym miejscu, jest Iga Świątek

W minionym tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona Polka przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7. Na liście światowej Sakkarki przesunęła się z 12. na 10. pozycję, zaś Kontaveit z 30. na 23.

Awans zanotowały też inne polskie tenisistki, m.in. Magda Linette z 59. na 54.  i Magdalena Fręch ze 110. na 108. miejsce.

W DRODZE DO GUADALAJARY

W rankingu uwzględniającym tylko tegoroczne wyniki, który wyłoni osiem uczestniczek kończącego sezon turnieju masters – WTA Finals (został przeniesiony z chińskiego Shenzen do Guadalajary w Meksyku), Świątek spadła z piątego na szóste miejsce, ale jej szanse na występ w tych zawodach są bardzo duże. Polkę wyprzedziła Sakkari.

DUBLET HURKACZA

W niedzielę 24-letni Polak, który był najwyżej rozstawiony w Metz, odniósł podwójne zwycięstwo. W finale singla pokonał  medalistę igrzysk w Tokio – Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3. Później triumfował także w grze podwójnej razem z Janem Zielińskim. 24-letni Hurkacz wywalczył czwarty w karierze tytuł w grze pojedynczej. Wcześniej w tym sezonie wygrał w Delray Beach i Miami, a w 2019 roku w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

W DRODZE DO TURYNU

W klasyfikacji „Race to Turin”, która uwzględnia tylko tegoroczne wyniki i wyłoni ośmiu uczestników kończącego sezon turnieju Masters – ATP Final, Hurkacz przesunął się z dziewiątej na ósmą pozycję.

Osiągnięcia polskich tenisistów w radiowej „Dogrywce” podsumował Mariusz Ozdoba – prezes Gdańskiej Akademii Tenisowej, w przeszłości trener Piotra Sierzputowskiego, który z kolei jest współtwórcą sukcesów Igi Świątek.