Arka po europejskich wojażach zawija do portu. W Gdynia Arenie pożegna Euroligę

Dwa zwycięstwa i 11 porażek – to bilans koszykarek VBW Arki w Eurolidze. W ostatnim spotkaniu w sezonie gdynianki podejmą Uni Girona, który wciąż pozostaje w grze o awanse. Żółto-niebieskie, po przegranym finale Pucharu Polski, zwycięstwem zamierzają pożegnać się z elitarnymi rozgrywkami. A było to tak…

Dynamo Kursk – VBW Arka 86:76. Inauguracja na piechotę

W nocy z trzeciego na czwartego października 2021 roku koszykarki wyruszyły w daleką podróż do Kurska. Nietypowa wyprawa odbyła się autokarem, drogą powietrzną i… pieszo. Drużyna przemierzyła polsko-rosyjską granicę, ciągnąc za sobą walizki. Po przejściu na stronę sąsiada samolotem udały się na pierwszy euroligowy mecz.

VBW Arka – Sopron Basket 71:86. Bez Gustafson – bez szans

W tygodniu poprzedzającym pierwszy euroligowy mecz we własnej hali koszykarki musiały wywiązać się z obowiązków w Energa Basket Lidze. W domowym meczu z SKK Polonią Warszawa podstawowa zawodniczka Megan Gustafson doznała urazu głowy, który wykluczył ją ze spotkania z mistrzem Węgier. Obecność podstawowego centra mogła zmienić losy spotkania.

Galatasaray – VBW Arka 71:60. Klątwa trzeciej kwarty

Pierwsza połowa meczu z zespołem z Turcji pod dyktando mistrzyń Polski. W Stambule pierwszy raz zadziałała „klątwa trzeciej kwarty” , która korygowała scenariusze pisane przez Gundarsa Vetrę. Pomimo przegranej, Megan Gustafson została wybrana do najlepszej piątki tygodnia rozgrywek EuroLeague Women.

VBW Arka – Famila Schio 71:67. Prezent dla Prezesa

Tym razem o klątwie nie było mowy. W trzeciej kwarcie gdynianki odrobiły straty, doprowadzając do remisu. W czwartej po dramatycznej końcówce, gdy jednym i drugim nie chciało wpadać, przełamały słabość i odniosły pierwsze zwycięstwo Euroligi. Prezes nie mógł sobie wymarzyć lepszego prezentu na urodziny.

Landes – VBW Arka 79:70. Kibicowska symfonia Mont-de-Marsan

Spotkanie z rywalkami z Basket Landes odbyło się przy… śpiewającej orkiestrze. Na trybunach Mont-de-Marsan francuscy kibice zorganizowali czterdziestominutowy koncert. W takich warunkach ręka miała prawo zadrżeć. Działalność wznowiła niestety „klątwa trzeciej kwarty”. Szesnastu punktów straty nie udało się odrobić. Szkoda, bo rywal był w zasięgu.

VBW Arka – Fenerbahce 70:87. Drużyna z większymi celami

Oprócz kontekstu sportowego, w którym VBW Arka Gdynia podejmowała jeden z najlepszych europejskich klubów, zainaugurowano międzynarodową kampanię – Stop Przemocy Wobec Kobiet. Białe wstążki, symbol akcji, pojawiły się w klapach marynarek i żakietów. Dodatkowo, w przerwie meczu przekazano 20 kilogramów plastikowych nakrętek zebranych przez koszykarki i kibiców.

Uni Girona – VBW Arka 80:70. Wzruszające podziękowania

Przed pojedynkiem w Hiszpanii łzy napłynęły do oczu całej drużynie. Hiszpańscy przyjaciele wręczyli kwiaty, koszulkę reprezentacyjną i list z podziękowaniami za pomoc w 2020 roku. VBW Arka Gdynia przed dwoma laty zorganizowała zbiórkę potrzebnych rzeczy, aby zawodniczki mogły jak najszybciej powrócić do treningów po zalaniu hali Fontajau.

VBW Arka – Dynamo Kursk 64:67. Dreszczyk emocji na początek rundy rewanżowej

Do wygrania bitwy z Kurskiem zabrakło kilku sekund. W ostatniej akcji spotkania piłka trafiła do kosza rywalek ułamki sekund za późno i szansa na dogrywkę uciekła sprzed nosa.

Sopron – VBW Arka 60:47. Jak najszybciej zapomnieć

W ostatniej kwarcie Arka zdobyła zaledwie trzy punkty. Gdynia, Wiedeń, Sopron, Polkowice. W przerwie pomiędzy meczami udało się wspólnie zwiedzić świąteczny jarmark we Wrocławiu.

VBW Arka – Galatasaray 76:75. Zwycięstwo na pożegnanie trenera

Zwycięstwo nad tureckim gigantem Galatasaray nie zwiastowało trzęsienia ziemi. Po raz ostatni zespół poprowadził Gundars Vetra. W przerwie od europejskich zmagań dokonano również roszad na pozycji rozgrywającej – Romane Bernies i Klara Lundquist opuściły Polskę.

VBW Arka – Landes 74:87. Debiut Skerović i Pavlopoulou

Po Nowym Roku stery przejęła Jelena Skerović. Początki nie były łatwe. Najpierw okazało się, że większość koszykarek spędza przełom roku na kwarantannie, zaś parę dni później kontuzji kości piszczelowej doznała Alice Kunek. Pozytywne akcenty wniosła do gry grecka rozgrywająca, Pinelopi Pavlopoulou.

Famila Schio – VBW Arka 75:61. Z lotniska na halę

Gdyńskie zawodniczki przez śnieżyce w Turcji utknęły na dwadzieścia cztery godziny na lotnisku w Amsterdamie. Gdy już samolot wzbił się w powietrze, okazało się, że lot jest opóźniony o kolejne 40 minut. Koszykarki prosto z lotniska przybyły na halę, a mecz rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem.

Fenerbahce – VBW Arka 87:67. Trzy równe kwarty

Trzeci w przeciągu tygodnia mecz i trzy równe kwarty zagrane z jednym z faworytów całych rozgrywek. O niekorzystnym wyniku zdecydowała jak zwykle trzecia kwarta

Kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się kolejne

Euroliga przechodzi do historii. Mecz z Uni Girona będzie jednak interesujący, bowiem rywalki grają o pozostanie w europejskich pucharach. Z kolei VBW Arka po przegranym finale Pucharu Polski zaczyna budować zwycięskie nawyki w perspektywie obrony mistrzostwa Polski…

(Fot. VBW Arka)

Mecz VBW Arka z Uni Girona w Gdynia Arenie odbędzie się w środę, 2 lutego, o godz. 18:00.