Kamil Stoch tuż za podium. Historyczne, piąte miejsce Piotra Michalskiego [PEKIN 2022, DZIEŃ 9.]

(Fot. PAP/EPA/Kimimasa Mayama)

Kamil Stoch zajął 4. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni HS-140 w chińskim Zhangjiakou. Złoty medal zdobył Norweg Marius Lindvik. Najwyższą w historii olimpijskich startów polskich panczenistów lokatę na dystansie 500 metrów zajął Piotr Michalski, który zakończył zmagania na 5. miejscu.

Polki w składzie: Izabela Marcisz, Monika Skinder, Weronika Kaleta i Karolina Kukuczka ukończyły zawody w biegach narciarskich w sztafecie 4x5km na 14. pozycji. Strata biało-czerwonych do zwycięskich Rosjanek wyniosła 6 minut i 40 sekund.

5. miejsce w łyżwiarskim biegu na 500 metrów zajął Piotr Michalski. Jest to najwyższa pozycja w historii olimpijskich startów polskich panczenistów na tym dystansie. Polak otarł się nawet o 4. miejsce, gdyż Kanadyjczyk Laurent Dubreuil zakończył z identycznym czasem. Ostatecznie, po przeliczeniu tysięcznych części sekundy, to Dubreuil (o 0,002 s) uplasował się wyżej. Dobrze zaprezentowali się także pozostali reprezentanci Polski. Damian Żurek zajął 11. miejsce, a Marek Kania zakończył na 16. pozycji.

W zmaganiach drużynowych kobiet biało-czerwone barwy reprezentowały Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka i Magdalena Czyszczoń. Polki zajęły 7. miejsce z czasem 3:01,92, co sprawia, że pobiegną w finale D, walcząc o siódmą lokatę.

W niezwykle emocjonującym konkursie indywidualnym na dużej skoczni HS-140 w chińskim Zhangjiakou z Polaków najlepiej poradził sobie Kamil Stoch, który był bardzo bliski zdobycia medalu. Trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski zakończył zmagania, ostatecznie zdobywając 277,2 punktów, co dało mu 4. miejsce. Wyprzedzili go Marius Lindvik, Ryoyu Kobayashi oraz Karl Geiger. 18. miejsce z wynikiem 255,5 punktów zajął Piotr Żyła. Paweł Wąsek po znakomitym drugim skoku awansował aż o siedem miejsc, dzięki czemu zakończył zmagania na 21. pozycji. Najsłabiej z biało-czerwonych poszło Dawidowi Kubackiemu, który zajął 26. miejsce z 251,2 punktami na koncie.

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 15. miejsce z 70,32 punktami na koncie w zmaganiach w tańcu rytmicznym. Dzięki tej pozycji reprezentanci Polski zakwalifikowali się do rywalizacji w tańcu dowolnym.

W niedzielę, 13 lutego Michał Jasiczek i Paweł Pyjas wystartują w slalomie gigancie mężczyzn w narciarstwie alpejskim. Potem Polskę reprezentować będą Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk, które wystartują w biegu pościgowym kobiet na 10 km. W męskim odpowiedniku tych zawodów na 12,5 pobiegnie Grzegorz Guzik. Nie zabraknie reprezentantek gdańskiego Stoczniowca – Kamili Stormowskiej i Nikoli Mazur, które wystartują w finale B sztafety kobiet w short tracku. Razem z nimi o 5. miejsce powalczą Natalia i Patrycja Maliszewskie. Na koniec Andżelika Wójcik i Kaja Ziomek powalczą o medale w biegu na 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim.