Sportowo-społeczny program zrównoważonego rozwoju dzieci i młodzieży, jakim jest Piłkarska Przyszłość z Lotosem, to przykład tego, że warto mieć wizję i warto marzyć. Przed 2012 rokiem współpraca pomiędzy wieloma klubami, dziesiątkami trenerów, profesjonale wsparcie finansowe i rzeczowe, szkolenia na najwyższym poziomie, stypendia, obozy, zgrupowania, turnieje dla dzieci, przypominające prawdziwą Ligę Mistrzów, pozostawały tylko w strefie marzeń. To co kiedyś wydawało się nieosiągalne, dziś możemy na żywo obserwować.
Realizacja Programu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wspólna wizja jednego z największych mecenasów i partnerów sportu w Polsce, jakim jest Grupa Lotos, oraz lidera w szkoleniu piłkarskim, czyli Akademii Piłkarskiej LG (APLG). Program jest wynikiem symbiozy potencjałów jego inicjatorów, a także 16 klubów, które aktualnie uczestniczą w programie, przystępując do realizacji wspólnego celu, udowadniając tym samym, że rywalizując na boisku można współpracować poza nim.
Program koncentruje się na tych najbardziej utalentowanych w wieku od 7 do 15 lat, swoim oddziaływaniem wspiera i zapewnia wszystkim dostęp do zdrowego rozwoju przez uprawianie piłki nożnej. Priorytetowym założeniem programu jest szkolenie zawodników, którzy poprzez kadry wojewódzkie trafiać będą bezpośrednio do młodzieżowych Kadr Polski, a dzięki współpracy z klubami z Polski i z zagranicy umożliwienie zawodnikom odpowiedniego rozwoju piłkarskiego na etapie mistrzowskim (19 -21 lat).
ABY COŚ POMNOŻYĆ, TRZEBA ZACZĄĆ OD DZIELENIA
Jedną z największych wartości w szkółkach piłkarskich na świecie jest myśl szkoleniowa, w APLG funkcjonująca jako Wieloletni Plan Szkolenia. APLG, będąc od lat liderem w rozgrywkach młodzieżowych, mając skuteczny plan osiągania najwyższych wyników sportowych i przekazując wielokrotnie swoich wychowanków do rozgrywek na różnych szczeblach postanowiła, że nadszedł czas, aby swoim planem podzielić się z innymi klubami, co wynikło z prostego założenia: aby podwyższyć wymagania w stosunku do samego siebie, należy podwyższyć poziom sportowy wśród rywali. Dziś wiemy, że odważna decyzja była trafna. Implementacja programu przynosi już pierwsze rezultaty w postaci osiągania bardzo wysokich miejsc w tabelach rozgrywkowych drużyn działających w programie. Obecnie w program zaangażowanych jest ok. 140 trenerów z sześciu województw i 16 klubów. Taki potencjał wiedzy i doświadczenia jest ewenementem na skalę Polski, a stały monitoring i ewaluacja pozwala na nieustający progres naszego programu szkolenia.
Kluczową rolę w szkoleniu odgrywają trenerzy – to ich praca determinuje jakość treningu i motywację do działania wśród zawodników. Trenerzy objęci programem za swoją zwiększoną pracę (implementację programu szkolenia, monitoring zawodników i opis w elektronicznej bazie danych) otrzymują dodatkowe, comiesięczne wynagrodzenie. W programie funkcjonuje też system nagród trenerskich.
INWESTYCJA W ZAWODNIKÓW
Wszelkie działania w APLG skoncentrowane są na realizacji misji – szkolić piłkarzy na jak najwyższym poziomie, aby mogli po ukończeniu wieku młodzieżowca zasilić kadrę seniorską zespołu grającego w jak najwyższej lidze oraz Kadrę Narodową. Aby było to jednak możliwe, młody zawodnik musi rozwijać się zarówno piłkarsko, jak i społecznie. Największy komfort zapewnia możliwość mieszkania w domu rodzinnym, co jest znaczenie utrudnione, kiedy zawodnik jest transferowany w młodym wieku i zmuszony do zamieszkania w internacie. Kolejnym przełomem i innowacją była zatem zmiana paradygmatu. Zamiast sprowadzać zawodników do centrum szkolenia w Gdańsku, należy centrum szkolenia zorganizować w jego rodzinnym mieście, gwarantując tam jednocześnie jakość szkolenia analogiczną jak w APLG. Rozwiązanie to umożliwiło objęcie szkoleniem ok. 3500 dzieci i młodzieży.
Każdy zawodnik objęty programem otrzymuje kompletne wyposażenie w sprzęt sportowy (m.in. koszulki treningowe, meczowe, spodenki, getry, ortaliony, dresy itp.). Ponadto, w ramach swojego budżetu, każdy ośrodek wyposażony zostaje w niezbędny sprzęt sportowy wg indywidualnych potrzeb, Są to m.in. piłki, pachołki, tyczki, minibramki, znaczniki, skakanki.
Pracując z tak licznym gronem zawodników wiemy, jak ważne jest ciągłe budowanie motywacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Dlatego też stworzony został program stypendialny, który dowartościowuje tych piłkarzy, których cechuje wyjątkowy talent i pracowitość. Stypendia przyznawane są dwa razy do roku na okres 6 miesięcy. W ciągu roku ok. 250 zawodników otrzymuje stypendia. Ponadto powstały klasy sportowe UKS Lotos Gdańsk. Jest to wyjątkowy projekt, w którym młodzi piłkarze mają szansę szlifować swoje umiejętności i charakter podczas rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U-15 oraz Ligi Wojewódzkiej C2. To wielka szansa na wypromowanie się i zapunktowanie u skautów, obserwujących piłkarski rynek. Piłkarze UKS Lotos Gdańsk regularnie trafiają do najlepszych akademii w Polsce.
TURNIEJ „LOTOS JUNIOR CUP”
Turniej „Lotos Junior Cup” dla 12-latków stanowi podsumowanie całorocznej pracy w ramach Piłkarskiej Przyszłości z Lotosem. Poza walorami czysto szkoleniowymi, jest ważnym elementem integracji wszystkich klubów współpracujących z APLG oraz daje możliwość wspólnej zabawy i rywalizacji sportowej. Tegoroczny finał odbędzie się 26 czerwca na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku
W Radio Gdańsk „Z Boisk i Stadionów” o realizacji programu opowiadał Tomasz Bocheński:
wm/mk