Polska przegrała z Holandią 1:2. Słuchaj komentarzy w Radiu Gdańsk

Kibice reprezentacji Polski podczas meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy z Holandią. Hamburg 16.0624 r. (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska przegrała z Holandią 1:2. W Hamburgu zakończył się pierwszy mecz polskich piłkarzy w Mistrzostwach Europy. Ich rywalem była Holandia. Sędziował Portugalczyk Artur Soares Dias. W 16. minucie padła pierwsza bramka, którą strzelił Adam Buksa. W 29. minucie wyrównującą bramkę zdobył Cody Gakpo, a w 83. minucie wynik na korzyść Holendrów poprawił Wout Weghorst.

Od początku meczu inicjatywa należała do Holendrów. To oni dłużej utrzymywali się przy piłce i próbowali zagrozić bramce strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego.

Skupieni na defensywie biało-czerwoni czekali na swoją szansę i ta nadeszła w 16. minucie, gdy wykonywali rzut rożny. Dośrodkował Piotr Zieliński, a strzałem głową niespodziewane prowadzenie Polakom dał Adam Buksa. To siódmy gol w narodowych barwach blisko 28-letniego napastnika.

Holendrzy dalej przeważali, ale w kluczowych momentach brakowało im precyzji. W 29. minucie dopisało im jednak szczęście. Strzał sprzed pola karnego oddał Cody Gakpo, piłka odbiła się od Jana Bednarka i wpadła do siatki obok zmylonego Szczęsnego.

„Pomarańczowi” kolejne dogodne okazje mieli jeszcze przed przerwą. Gakpo i Memphis Depay nieznacznie się jednak pomylili.

Również drugą połowę Holendrzy zaczęli od ataków. Polacy do głosu zaczęli dochodzić po kilkunastu minutach i mieli świetną sytuację, jednak strzał Kiwiora był za słaby i w środek bramki Barta Verbruggena.

Później tempo spotkania wyraźnie spadło. Grę Holandii na nowo rozruszali wprowadzeni w 81. minucie Jeremy Frimpong i Wout Weghorst. Intuicja nie zawiodła trenera Ronalda Koemana. To właśnie Weghorst zaledwie dwie minuty później nie dał się zablokować Bartoszowi Salamonowi i dał swojej drużynie prowadzenie.

Polacy próbowali wyrównać. W 89. minucie po indywidualnej akcji Jakuba Piotrowskiego strzelał Karol Świderski, ale Verbruggen nie dał się zaskoczyć. Natomiast w doliczonym przez sędziego czasie gry z dystansu próbowali Jakub Moder i Nicola Zalewski, jednak również holenderski spisał się bez zarzutu.

W poniedziałek, w drugim meczu grupy D Francja zagra z Austrią.

SKŁADY DRUŻYN

Polacy rozpoczęli w osłabionym składzie, kontuzjowani są: Robert Lewandowski, Karol Świderski i Paweł Dawidowicz. Zastąpili ich: Adam Buksa, Kacper Urbański i Bartosz Salamon.

Polska: 1-Wojciech Szczęsny – 5-Jan Bednarek, 2-Bartosz Salamon, 14-Jakub Kiwior – 19-Przemysław Frankowski, 13-Taras Romanczuk, 10-Piotr Zieliński (kapitan), 26-Kacper Urbański, 20-Sebastian Szymański, 21-Nicola Zalewski – 16-Adam Buksa.

Holandia: 1-Bart Verbruggen – 22-Denzel Dumfries, 6-Stefan de Vrij, 4-Virgil van Dijk (kapitan), 5-Nathan Ake – 24-Jerdy Schouten, 14-Tijjani Reijnders, 16-Joey Veerman – 7-Xavi Simons, 10-Memphis Depay, 11-Cody Gakpo.

CZEKAMY OD 25 LAT

Na zwycięstwo nad Holandią czekamy od 25 lat. W maju 1979 roku po golach Zbigniewa Bońka i Włodzimierza Mazura pokonaliśmy Holendrów 2:0 w eliminacjach Euro 1980. Trzy zwycięstwa, siedem remisów i dziewięć porażek to bilans dotychczasowych 19 spotkań. Bramki: 19-28 na niekorzyść biało-czerwonych.

21 czerwca w Berlinie Polacy zagrają z Austriakami. Bilans naszej reprezentacji z tym rywalem to pięć zwycięstw, dwa remisy i trzy porażki. Bramki: 19-17 na korzyść biało-czerwonych.

W dotychczasowych 17 meczach z Francją Polska odniosła trzy zwycięstwa, pięć razy zremisowała i dziewięć razy przegrała. Bramki: 30-17 na korzyść „trójkolorowych”. 25 czerwca w Dortmundzie Francuzi będą naszymi ostatnimi grupowymi rywalami w mistrzostwach Europy.

„STUDIO EURO 2024”

O tym, co dziać się będzie na niemieckich boiskach, będziemy informować w naszych specjalnych audycjach poświęconych Euro 2024.

Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 7:20 będziemy podsumowywać wydarzenia z poprzedniego dnia, o godz. 17:10 przekażemy informacje bieżące i zaanonsujemy kolejne mecze. Naszymi gośćmi będą eksperci: piłkarze, trenerzy, dziennikarze i ludzie, których pasją jest piłka nożna.

Więcej miejsca Euro 2024 poświęcimy w sobotnio-niedzielnych programach „Z Boisk i Stadionów”, które w paśmie letnim będzie można usłyszeć od godz. 17:05 do godz. 20:00.

Więcej na temat „Studio Euro 2024” >>> TUTAJ.