Prawie stu polskich kardiologów i kardiochirurgów popłynęło w sobotę w niecodzienny Rejs dla Serca. W ten sposób dotrą na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC Amsterdam 2013. Spotkanie specjalistów będzie odbywało się w dniach od 31 sierpnia do 4 września. Rejsowi dla Serca patronuje marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, która osobiście przyjechała do Gdyni pożegnać lekarzy. Przedsięwzięcie wspierają Ministerstwa: Spraw Zagranicznych, Zdrowia oraz Rozwoju Regionalnego.
Rejs jest dedykowany społeczeństwu holenderskiemu, dzięki któremu w latach 80. i 90. bezpłatnie zoperowano w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy w Utrechcie 426 polskich dzieci z ze złożonymi, wrodzonymi wadami serca.
Wśród załogi jest między innymi profesor Marian Zembala dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu który w latach 80. odbywał staż w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy w Utrechcie.
– Dzisiaj, po blisko 30 latach, mam głęboką potrzebę powrotu do Holandii i podziękowania temu społeczeństwu i ówczesnym liderom programu w Utrechcie, za ten największy od 50 lat program pomocy dla polskich dzieci. Mamy moralny obowiązek przypomnienia polskiemu społeczeństwu o wielkim darze narodu holenderskiego dla Polski, który ofiarowano nam, nie oczekując niczego w zamian, w bardzo trudnym dla nas okresie, mówił Radiu Gdańsk profesor Marian Zembala.
Na pokładzie „Daru Młodzieży” w porcie w Amsterdamie zaplanowano uroczystość, podczas której ambasador Polski w Holandii wręczy odznaczenia państwowe holenderskim lekarzom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania polskich.
Wielu lekarzy pierwszy raz będzie na pokładzie morskiej jednostki. Komendant Daru Młodzieży zapewnił, że ta nietypowa załoga na pewno nie będzie się w nudziła w drodze do Holandii. Przewidziano dla nich regularne wachty, manewry przy żaglach, a nawet proste prace w kuchni czyli obieranie ziemniaków.