Piętnastolatkowie z Polski i Rosji spotkali się na pokładzie Pogorii, by razem pracować, uczyć się i poznawać świat. Dwie grupy nieznanych sobie ludzi, z różnych stron Polski i Rosji, chcą wspólnie zmierzyć się z wyzwaniem żeglugi po Morzu Bałtyckim i Północnym, Oceanie Atlantyckim oraz Morzu Śródziemnym i stworzyć jedną, zgraną polsko-rosyjską załogę. Dowodzi nimi kapitan Krzysztof Baranowski- twórca szkoły pod żaglami. „Polsko-Rosyjska Szkoła pod Żaglami 2013” to projekt Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia organizowany we współpracy z Fundacją „Szkoła pod Żaglami” i Miastem Gdańsk.
Idea zrodziła się w 2012 r., gdy dzięki inicjatywie Centrum w ubiegłorocznym rejsie wzięła udział dwójka rosyjskich dzieci z Kraju Krasnodarskiego, które pomagały ofiarom powodzi na Kubaniu. Na pokład trafili najlepsi– zasłużeni w pracy w wolontariacie i ci w najlepszej formie fizycznej. Uczestnikami są 32 osoby, po 16 z Polski i Rosji, wyłonione w trakcie obozu kwalifikacyjnego, który odbył się w czerwcu 2013 r. w Giżycku.
Udział w trwającym blisko dwa miesiące rejsie żaglowcem „Pogoria” (wrzesień-październik 2013) jest nagrodą za działalność społeczną, ale wymaga również odpowiedniego przygotowania – nie każdy jest w stanie podołać trudom wyprawy. Rejs to także nauka – podczas rejsu młodzi ludzie z Polski i Rosji będą wspólnie realizować program szkolny. Uroczyste rozpoczęcie rejsu było dziś pod pomnikiem bohaterów Westerplatte, a jego zakończenie planowane jest na 26 października we włoskim porcie Civitavecchia nad Morzem Tyrreńskim.
Polsko-Rosyjska Szkoła pod Żaglami” to wydarzenie bez precedensu, będące ważnym i symbolicznym elementem prowadzonego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia programu „Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży”.