Egzamin czeladniczy zamiast matury. Na Pomorzu odradza się szkolnictwo zawodowe. Swoje pięciolecie obchodzą Pomorskie Szkoły Rzemiosł prowadzone przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Szkoła kształci fryzjerów, cukierników, drukarzy, mechaników, fotografów i jubilerów. Bazuje na doświadczeniu grona pedagogicznego i infrastrukturze dawnego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Pomorskie Szkoły Rzemiosł współpracują z 2500 pomorskich firm zrzeszonych w Izbie. Uczniowie mają praktyki w znanych w naszym regionie cukierniach, drukarniach, zakładach fotograficznych i jubilerskich.
– Absolwenci szkoły przy Sobieskiego są cenieni przez pracodawców – podkreśla gdański cukiernik i piekarz Grzegorz Pellowski.
W ramach Pomorskiej Szkoły Rzemiosł działają Technikum oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1. Przygotowują do matury i egzaminów zawodowych.
Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że pracodawcy najbardziej cenią sobie ludzi z doświadczeniem oraz osoby z konkretnymi umiejętnościami. Poszukiwani są pracownicy, którzy posiadają wykształcenie techniczne, ekonomiczne, medyczne i informatyczne.