Poradnik, jak rozmawiać z przedstawicielami różnych grup społecznych trafi do komend policji w całej Polsce. Broszurę przygotowali biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania oraz Komenda Główna Policji. Chodzi o to, żeby funkcjonariusze wiedzieli, jak zachować się w określonych sytuacjach i żeby nie urazili osób legitymowanych. W poradniku znajduje się kilkanaście instrukcji. I tak, np. policjant podczas rozmowy z legitymowanym czy zatrzymanym nie powinien np. używać słowa „islamista”. To zdaniem autorów poradnika kojarzy się z ekstremizmem, fundamentalizmem i zagrożeniem. Są też i takie stwierdzenia: „prowadząc czynności wobec prostytutki, pamiętaj, aby traktować ją z godnością i szacunkiem, zwracając się do niej po imieniu i nazwisku” oraz „w kontekście osób transpłciowych, zamiast pytania: jakie jest pani/pana prawdziwe imię i nazwisko? Lepiej powiedzieć: proszę podać dane z dowodu osobistego”. W poradniku mnóstwo jest przykładów zachowań, które mogą naruszyć godność przedstawicieli innych kultur.
Oprócz tego, są też instrukcje m.in. jak przywitać się z osobą, która ma amputowaną rękę czy w jakiej celi umieścić zatrzymaną osobę transpłciową. No i jeszcze jedno. Policjanci zdaniem twórców poradnika nie powinni opowiadać kawałów o blondynkach, kobietach czy kierowcach.
Poradnik nosi tytuł „Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji”. Do każdej komendy trafi jeszcze w tym roku.