– Pomorze solidaryzuje się z wolnościowymi i europejskimi dążeniami narodu ukraińskiego – radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podczas sesji przyjęli apel w sprawie tragicznych zdarzeń na Ukrainie. Zdaniem pomorskich samorządowców musimy teraz wspierać Ukrainę, by nie dała się podzielić i zachowała integralność terytorialną. Radny Jacek Bendykowski uważa, że sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów ma znaczenie dla interesu narodowego Polski. – Ukraina powinna być niepodległa i niezależna od Rosji w tym miejscu Europy. Nasze wsparcie ma też jednak regionalny wymiar – zaznacza radny.
Dodaje, że w naszym regionie mieszka spora mniejszość ukraińska, mamy szesnaście szkół ukraińskich na terenie województwa. – Czujemy więc, że mamy prawo wypowiedzieć się jednoznacznie w tej sprawie. Ich racja jest w demokratycznych i europejskich aspiracjach. Ale z drugiej strony apelujemy o spokój i pokój. Droga ewolucyjna jest lepsza od ludowej sprawiedliwości i zemsty, które na dłuższą metę nie byłyby dla społeczeństwa ukraińskiego dobre – uważa radny Bendykowski.
Radni w poniedziałek podjęli decyzję w sprawie połączenia dwóch gdańskich szpitali – Copernicusa i Specjalistycznego na Zaspie. Przekazali też 600 tysięcy złotych na renowacje 10 pomorskich zabytków. Zostanie między innymi wyremontowana wieża kościoła w Nowym Stawie, elewacja świątyni w Lignowach Szlacheckich, dzwonnica w Krzyżanowie oraz chata rybacka w Jantarze. Wpłynęły 24 wnioski o dofinansowanie, ale dla wszystkich nie wystarczyło pieniędzy.
Dotacje pochodzące z budżetu samorządu województwa są przyznawane na ratowanie najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych zabytków w regionie. Większość działań dotyczy przede wszystkim zahamowania procesów ich degradacji i poprawy stanu ich funkcjonowania.
Ponadto radni przyjęli uchwałę w sprawie przyznania Annie Boguckiej-Skowrońskiej i profesorowi Zygmuntowi Szultce Honorowych Wyróżnień za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Nagrody dostają osoby lub instytucje, które przyczyniają się do rozwoju regionu i jego promocji oraz wpływają w znaczący sposób na życie mieszkańców.
Anna Bogucka-Skowrońska była działaczką Solidarności, została internowana w stanie wojennym. Brała udział w kilkudziesięciu procesach politycznych, broniąc działaczy opozycji, między innymi Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego. Była senatorem, sędzią Trybunału Stanu, obecnie pracuje jako adwokat w Słupsku.
Profesor Zygmunt Szultka jest historykiem, znawcą historii Pomorza oraz kaszubszczyzny. Od wielu lat zaangażowany jest w działalność Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Wyróżnienia zostaną przyznane na kolejnej sesji sejmiku. W minionych latach dostali je między innymi arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Bogdan Borusewicz, Politechnika Gdańska oraz Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.