W ramach akcji „Godzina dla Ziemi” na godzinę zgasną światła na całym świecie. W ten symboliczny sposób ekolodzy przypominają, że każdy z nas może i powinien dbać o środowisko naturalne. Wśród ponad 70. polskich miast biorących udział w akcji są Gdańsk, Gdynia i Elbląg. O godz. 20:30 zgasną w Gdańsku światła iluminacji: Zespołu Przedbramia, Złotej Bramy, Dworu św. Jerzego, Ratusza Głównomiejskiego i Zielonej Bramy. W Gdyni wygaszone zostaną światła w obu gmachach Urzędu Miasta (przy alei Marszałka Piłsudskiego i 10 Lutego), Centrum Nauki Experyment oraz w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. Czwarty raz włącza się w akcję Elbląg. O 20.30 wyłączona zostanie iluminacja katedry Św. Mikołaja, Sądu Okręgowego i gmachu Urzędu Miasta.
– Każdy może się przyczynić do ochrony środowiska w codziennym życiu – tłumaczy inżynier Marek Aleksander, dyrektor Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu. Można Przede wszystkim poprzez wyłączanie światła w miejscach, gdzie jest ono niepotrzebne lub używanie energooszczędnych żarówek. Odpowiednie używanie artykułów gospodarstwa domowego również odgrywa niebagatelną rolę.
Akcja Godzina dla Ziemi organizowana jest już po raz ósmy. W zeszłym roku światła zgasły w ponad 7000 miejscowości w 153 krajach świata. Wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Zakazane Miasto w Pekinie. W Polsce zgasły światła m.in. Stadionu Narodowego, Spodka w Katowicach i Kopca Kościuszki w Krakowie.
Ekolodzy z WWF zachęcają do zarejestrowania się na stronie www.godzinadlaziemi.pl, gdzie do tej pory włączyło się do akcji już blisko 80 tysięcy Polaków. Rejestrując się otrzymamy kod do specjalnej aplikacji, która codziennie podpowie nam jak zmienić nasze przyzwyczajenia, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska.