Były prezydent odebrał tytuł Honorowego Obywatela Żukowa podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy nadania miejscowości praw miejskich. Tytuł otrzymali także ksiądz prałat Stanisław Gackowski oraz lekarz Stanisław Dunajski. Laudacje dla wszystkich wyróżnionych wygłosił przewodniczący Rady Miasta Adam Okrój. W przypadku Lecha Wałęsy podkreślał nie tylko jego zasługi w dążeniach wolnościowych Polaków. Zaznaczył także, że prezydent jest związany z Żukowem.
Po spotkaniu z burmistrzem Jerzym Żurawiczem w 2011 roku Lech Wałęsa ofiarował osobistą pamiątkę na licytację w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co więcej, to prezydent przecinał wstęgę podczas nadania jednemu z żukowskich rond imienia Sióstr Norbertanek w 2012 roku. Podczas uroczystości Wałęsa odebrał z rąk Żurawicza Złoty Medal nadany z okazji 800-lecia Żukowa. Wtedy właśnie powiedział, że czuje się obywatelem tego miasta. – Dlatego Rada Miejska postanowiła nadać Lechowi Wałęsie tytuł honorowego obywatela miasta w dzień 25 rocznicy nadania Żukowu praw miejskich, podkreślał Adam Okrój.
Sam Wałęsa żartował podczas uroczystości, że mieszkańcy Żukowa nie mogą liczyć na to, że sam będzie inicjował różne przedsięwzięcia dotyczące miasta, bo nie ma na to czasu. – Jeśli jednak będziecie potrafili wykorzystać moje możliwości to proszę uprzejmie. Jestem gotów. Będę służyć, wspierał i pomagał, zapewniał były prezydent.
Burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz nie ukrywa, że chce tę deklarację wykorzystać do walki o obwodnicę metropolitalną Trójmiasta, która pozwoli odciążyć ruch w Żukowie. To właśnie ta inwestycja, zdaniem Żurawicza, może mieć największy wpływ na to, jak będzie zmieniało się Żukowo w kolejnych 25 latach.
Oprócz Lecha Wałęsy tytułem honorowego obywatela Żukowa wyróżniono lekarza Stanisława Dunajskiego, który przez 55 lat leczył mieszkańców gminy oraz księdza prałata Stanisława Gackowskiego, który przez ponad 20 lat był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.
Jak podkreślał przewodniczący Rady Miasta, Stanisław Dunajski to lekarz pracujący na rzecz żukowian od 55 lat. Jako kierownik Ośrodka Zdrowia zabiegał o jak najlepsze wyposażenie gabinetów lekarskich i sprowadzanie do Żukowa lekarzy specjalistów. Z równie wielką troskliwością i roztropnością tworzył w placówce atmosferę przychylną pacjentowi. Stanisław Dunajski jest też inicjatorem budowy nowego Ośrodka Zdrowia o bardzo wysokim jak na lata 90. standardzie oraz pierwszej w mieście apteki.
Z kolei ksiądz prałat Stanisław Gackowski pełnił funkcję proboszcza parafii pw. NMP w Żukowie i dziekana Dekanatu żukowskiego od 1988 do 2009 roku. Przy jego wsparciu zorganizowano Żukowski Komitet Obywatelski, dzięki jego decyzji powstała szkoła parafialna im. św. Franciszka z Asyżu.
– Ksiądz miał niebagatelny wpływ na kształtowanie się patriotycznej świadomości mieszkańców – jego dbałość o tradycję i spuściznę klasztoru norbertanek – haft kaszubski – skutkowała powstaniem muzeum parafialnego. Jeszcze jako proboszcz Wygody, zachęcał rodziców i dzieci do założenia stroju kaszubskiego w dzień przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Za jego sprawą odprawiono pierwszą w dziejach mszę świętą z liturgią w języku kaszubskim, mówił Adam Okrój.