Terminy rozpraw, wezwania do sądu, orzeczenia i uzasadnienia wyroku – wszystko to sprawdzisz w internecie. W pomorskich sądach rejonowych zaczyna działać protokół elektroniczny. W piątek odbyła się pokazowa, symulowana rozprawa. Zeznania nagrywano w specjalnym systemie, który ma usprawnić przeprowadzanie rozpraw. – Trzy lata temu e-protokół uruchomiono w sądach apelacyjnych, potem w okręgowych. Teraz czas na sądy rejonowe – mówi Jacek Gołaczyński, pełnomocnik ministra sprawiedliwości do spraw informatyzacji. – Dostępność do protokołu elektronicznego będzie powszechna. Z nagraniem rozprawy audio i wideo można zapoznać się w budynku sądu. Będzie też można dostać płytkę z nagraniem. Trzecia opcja to portal informacyjny. Zamiast dzwonić czy chodzić do sądu, żeby dowiedzieć się szczegółów dotyczących sprawy, będzie można to sprawdzić w internecie.
Zdaniem ministerstwa nagrywanie ma same zalety. – Nagraniem podczas rozprawy można się łatwo posługiwać. Można na przykład szybko odszukiwać potrzebne fragmenty. Poza tym e-protokół może skrócić przebieg rozprawy nawet trzykrotnie w porównaniu z protokołowaniem wyłącznie pisemnym. Ale tylko w przypadku, gdy sędzia prowadzący wybierze protokół skrócony i nie będzie dyktował zeznań świadków w pełnym zakresie – dodaje Jacek Gołaczyński.
W symulowanej rozprawie w Gdańsku uczestniczył minister sprawiedliwości Marek Biernacki. – System działa na razie w rozprawach cywilnych. W tym roku połowa kraju będzie zinformatyzowana, w przyszłym roku reszta. W 2016 roku system obejmie sprawy karne – poinformował szef resortu.
W gdańskim Sądzie Okręgowym portal elektroniczny działa od dwóch miesięcy. Zarejestrowało się do niego już 1400 osób. Miesięcznie w całej Polsce utrwalanych za pomocą e-protokołu jest średnio 35 tysięcy rozpraw.