Słupsk z Nagrodą Główną Rady Europy. Miasto otrzymało dziś oficjalnie statuetkę. Radni przyjęli specjalną uchwałę podczas uroczystej sesji rady miasta. Do Słupska przyjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast z całej Europy. Wojciech Sawicki sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podkreślał, że miasto dostało nagrodę za wieloletnią działalność propagującą współpracę międzynarodową. – Słupsk dołączył do elitarnego grona siedemdziesięciu miast nagrodzonych od roku 1955. Ta nagroda zobowiązuje, na osiadamy na laurach, ale nadal pracuje, bo ta nagroda jest również zobowiązaniem, dodał Sawicki.
Nagrodę samorząd otrzymał za współprace międzynarodową i partnerstwo z miastami z całego świata. W tym za pierwszą wówczas umowę z Flensburgiem i Carlise. Było to w roku 1988. Steven Bowditch, burmistrz Carlise mówił: Pamiętam to porozumienie i pierwszą wizytę w Polsce. Nadal mieszkają tu fantastyczni ludzie, jedyne co się u mnie nie zmieniło to, że nadal nie mogę przekonać się do pierogów.
Statuetkę wręczył Axel Fischer przewodniczący podkomisji do spraw Nagrody Europy w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Uroczystości zakończyła Parada Radości, czyli przemarsz mieszkańców ulicami miasta. W pochodzie brały udział bractwo rycerskie, historyczne postacie związane z miastem, a także uczniowie, mieszkańcy i zaproszeni goście. Nagroda Główna Rady Europy to zwieńczenie międzynarodowej działalności miasta.
Wcześniej Słupsk był honorowany pośrednimi nagrodami w tej dziedzinie. Były to Dyplom Europy, Flaga Europy i Tablica Europy. Miasto otrzymywało je w latach 1993, 1994 i 1997. Nagroda Główna Rady Europy jest przyznawana od 1955 roku. W tym czasie otrzymało ją 71 miast.
Słupsk jest czwartym polskim samorządem wyróżnionym tą statuetką. Wcześniej nagrodzono Częstochowę w 1998, Gdynię w 2002 roku oraz Katowice 2008.