Siedemnastu alumnów rozpoczęło nowy rok akademicki. Obok zajęć z filozofii i historii Kościoła mają też WF i lekcje savoir-vivre’u.
Na pierwszym roku kandydaci na księży mają wykłady z filozofii, teorii poznania oraz historii duchowości. W planie zajęć są też łacina i język włoski. Oprócz diecezjalnej biblioteki, mają oni do swej dyspozycji wielofunkcyjną salę gimnastyczną i boisko piłkarskie. – Zajęcia z rekreacji cieszą się wśród przyszłych kapłanów dużym zainteresowaniem, przyznaje reporterce Radia Gdańsk ks Jan Uchwat.
Nauka trwa 6 lat, każdy z kleryków po jej ukończeniu otrzymuje dyplom magistra teologii. Wszyscy studenci pierwszego roku odebrali indeksy i złożyli ślubowanie. – To dla nas i dla naszych rodzin wzruszająca i ważna chwila, mówili reporterce Radia Gdańsk przyszli kapłani. – Nikt z nas nie wie, dlaczego usłyszał głos Boga. Wiemy jednak, że chcemy służyć ludziom i Bogu, tłumaczy alumn Dominik z parafii św Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie. – Powołanie poczułem w III klasie gimnazjum, gdy zacząłem się przygotowywać do bierzmowania. Od tego czasu już przez cały czas myślałem o tym, by wstąpić do seminarium i zostać księdzem. W podjęciu decyzji pomogli mi rodzice i księża z diecezji, dodał alumn z pierwszego roku.
Podania kandydatów do seminarium rozpatruje metropolita gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. To on decyduje o przyjęciu na uczelnię. Potem kandydat na księdza musi odbyć osobistą rozmowę z rektorem gdańskiego seminarium. W gdańskim seminarium duchownym studiuje 67 kleryków.