Makieta słynnego polskiego transatlantyku MS Batory trafiła do powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji. Model będzie jedną z głównych atrakcji placówki. Statek powstał w jednej ze stoczni w Gdyni, jest wykonany ze stali w skali 1:10. Waży około czterech ton i ma około 16 metrów długości. W sobotę przewieziono makietę w siedmiu częściach do gdyńskiego Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego, gdzie powstaje Muzeum Emigracji.
Po popołudniu przy użyciu dźwigu części modelu statku zostały przetransportowane na taras, który znajduje się na pierwszym piętrze, a następnie wciągnięte do wnętrza budynku i umieszczone w miejscu, gdzie makieta będzie eksponowana. Tutaj poszczególne elementy modelu zostaną ze sobą połączone. Na koniec zaplanowano urządzanie wnętrza statku, czyli tych pomieszczeń, które będą widoczne dla zwiedzających.
MS Batory wszedł do służby w 1936 i pływał do 1969 roku. Wcześniej powstała bliźniacza jednostka – MS Piłsudski. Ich głównym zadaniem były rejsy do Stanów Zjednoczonych. oba transatlantyki miały być pływającymi salonami i ambasadami kultury polskiej. Nad wystrojem pracowało liczne grono czołowych polskich artystów, którzy zaprojektowali nie tylko całe pomieszczenia (salony, palarnie, halle, kaplice, etc.), ale również najdrobniejsze detale, jak np. zastawę stołową i karty dań.
Makieta powstała na podstawie oryginalnej dokumentacji Batorego i zdjęć z lat 30. Muzeum Emigracji będzie się mieścić w budynku zabytkowego Dworca Morskiego w Gdyni. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę tego roku.