Uroczystości są wspomnieniem powrotu Polski nad Bałtyk w 1920 roku. To wówczas – właśnie w Pucku generał Józef Haller wrzucił platynowy pierścień do wód Zatoki Puckiej, symbolicznie dokonując zaślubin.
Dzisiaj w Pucku zebrali się mieszkańcy miasta, kombatanci, samorządowcy, marynarze i żołnierze, aby uczcić rocznicę tego wydarzenia. Z rynku uroczystości przeniosły się do fary puckiej pw. Świętych Piotra i Pawła, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki.
Zebrani w kościele po mszy przemaszerowali do puckiego portu, gdzie przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej wręczyli symboliczne pierścienie Hallera, a w samo południe na wodach Zatoki Puckiej złożono okolicznościowy wieniec. Wieczorem w puckiej farze uczniowie i nauczyciele z puckich szkół dadzą koncert pieśni marynistycznych i patriotycznych.
Kilka dni temu Sejm przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem. W uchwale złożono też wyrazy uznania wszystkim ludziom morza. „Dnia 10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego z woli i rozkazu Józefa Piłsudskiego, ówczesnego naczelnika państwa polskiego, dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przekazanego przez gdańską Polonię”, napisano w uchwale.
Jak podkreślono w dokumencie, odzyskanie Wybrzeża przez Polskę dało początek społecznemu zrywowi, którego następstwem były: budowa portu morskiego w Gdyni, utworzenie administracji rybackiej oraz floty handlowej i rybackiej, a także odbudowanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej. „Istotną rolę w tym procesie odegrała Liga Morska i Rzeczna. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniając 95. rocznicę zaślubin Polski z morzem, składa wszystkim ludziom morza wyrazy uznania za codzienny trud włożony w budowanie pozycji Polski jako kraju położonego nad morzem„, czytamy w uchwale.
less/mat