Otwarty w zeszłym roku Gdański Teatr Szekspirowski oraz działający od dwóch lat gdyński InfoBox znalazły się wśród finalistów konkursu „Życie w architekturze”. Internetowy plebiscyt ma wyłonić najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. O prestiżowy tytuł walczy 47 obiektów wybranych spośród 314 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym trzy z województwa pomorskiego: Gdański Teatr Szekspirowski, InfoBox Gdynia i zespół mieszkalno-usługowy Nowe Orłowo. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu www.zyciewarchitekturze.pl, kliknąć w miniaturę wybranego obiektu, a następnie w czerwony pasek z napisem „GŁOSUJĘ” znajdujący się w prawym górnym rogu. Ulubione budynki można odnaleźć według konkursowych kategorii oraz po województwach, na terenie których się znajdują.
Plebiscyt potrwa do 2 kwietnia, wyniki zostaną ogłoszone 17 kwietnia. Autorowi i inwestorowi realizacji wyłonionej w plebiscycie na Ulubieńca Polski zostanie przyznana specjalna pamiątkowa tablica do zawieszenia na obiekcie.
Gdański Teatr Szekspirowski nawiązuje do tradycji szkoły fechtunku, która istniała w Gdańsku 400 lat temu. Bryła budynku ma rozmiary ok. 37 x 131m, posiada urozmaicony kształt wznoszący się na różnych poziomach (jedna kondygnacja podziemna oraz kondygnacje nadziemne o zmiennej liczbie) od poziomu -5,60m do poziomu +18m w odniesieniu do poziomu terenu.
Budynek składa się z trzech głównych elementów przestrzennych: mury zewnętrzne zamykające i otaczające cały obszar zajmowany przez kompleks, budynek samego teatru wraz z wieżą sceniczną i foyer oraz budynek mieszczący garderoby i pomieszczenia administracyjne. Pod wszystkimi trzema obiektami jest kondygnacja podziemna, na której jest parking oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne. Otwarte, dostępne dla wszystkich tarasy nad częścią administracyjną, foyer i na murach zewnętrznych umożliwia obserwację starówki Gdańska z niespotykanej dotąd perspektywy. O unikalności projektu stanowi przede wszystkim otwierany dach, który składa się z dwóch połaci, każda o wymiarach ok. 10x22m.
Gdyński InfoBox powstał z dwóch ważnych powodów: konieczności uporządkowania przestrzeni skweru Żeromskiego i potrzeby stworzenia miejsca, które pełniłoby funkcję edukacyjno-informacyjną o planowanych w Gdyni przedsięwzięciach inwestycyjnych. Skomplikowana struktura własności tego terenu nie pozwala dziś na zbudowanie tam zwartych pierzei ulic. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wzniesienie atrakcyjnego obiektu tymczasowego. Mieszczą się tu m.in.: centrum informacji turystycznej, galeria wystaw czasowych, kawiarnia, duża makieta Gdyni oraz sale edukacyjno-projekcyjne.
Najważniejszym elementem obiektu jest wieża widokowa ustawiona dokładnie na osi skweru Kościuszki w kierunku Mola Południowego. Ta ażurowa, stalowa konstrukcja wynosi na wysokość ponad 20 metrów platformę widokową, z której można podziwiać nie tylko rozległą panoramę miasta w kierunku Zatoki Gdańskiej.
Zespół mieszkalno-usługowy Nowe Orłowo to osiedle wybudowane w prestiżowej, nadmorskiej części Gdyni. Projekt zabudowy i zagospodarowania terenu został wyłoniony w drodze ogólnopolskiego konkursu architektoniczno – urbanistycznego. Zakładał harmonijne wpisanie się w modernistyczny charakter zabudowy dzielnicy i wyeksponowanie zieleni. Ważnym elementem budynków są duże okna i tarasy oraz elewacja, w której głównym kolorem jest biel.
Zabudowa ułożona została w 3 strefy jakościowe. Najwyższe budynki czterokondygnacyjne o funkcji usługowo biurowej zlokalizowano przy Al. Zwycięstwa. Pas środkowy zabudowy mieszkaniowej czterokondygnacyjnej oraz pas zabudowy niskiej trzy kondygnacyjnej w części wschodniej osiedla. Zabudowa mieszkaniowa posiada wyraźnie wycofaną ostatnią kondygnację co pozwoliło na zaprojektowanie obszernych tarasów podkreślających nadmorski i nowoczesny charakter zabudowy. Wysokość zabudowy kaskadowo opada w stronę morza.