W pierwszy dzień wiosny mieszkańcy Pomorza byli świadkami niecodziennego zjawiska. Przez około dwie godziny słońce częściowo było przesłonione przez księżyc. W wielu miejscach na Pomorzu zorganizowano wspólne oglądanie zaćmienia. Największe wrażenie zjawisko zrobiło na najmłodszych obserwatorach.
Nasz dziennikarz podziwiał zjawisko z 500 dzieci z Gdańskich Szkół Autonomicznych. W pobliżu zaparkował wóz satelitarny Radia Gdańsk i na żywo komentowaliśmy przebieg zaćmienia słońca. Szkoła ma obserwatorium astronomiczne, które służy nie tylko do celów edukacyjnych, ale przyciąga też amatorów astronomii. Na dziedzińcu wystawiono kilka teleskopów szkolnych i przyniesionych przez obserwatorów amatorów. Prowadzono też internetową transmisję na żywo z obrazem z głównego teleskopu obserwatorium.
Dzieci były zdziwione nie tyle obrazem słońca wyglądającego jak rogal, ale faktem, że na kolejne podobne zjawisko trzeba czekać 11 lat. Czyli często dłużej niż całe ich dotychczasowe życie. Zaćmienie podobne do dzisiejszego będzie w Polsce w 2026 roku, za sześćdziesiąt lat będziemy mieli zaćmienie obrączkowe, gdy Słońce będzie przypominać pierścionek, a za 120 lat całkowite.
https://www.youtube.com/watch?v=00ojglr3I5I
W Gdańsku zjawisko astronomiczne rozpoczęło się o godzinie 9:47, zakończyło o 12:07. Maksimum przypadło na godzinę 10:56, gdy tarcza słoneczna została zasłonięta przez księżyc w ok. 80 procentach. Nie zrobiło się jednak zupełnie ciemno. – Pas całkowitego zaćmienia nie przechodził przez Polskę. Znajdował się gdzieś w okolicach Wysp Owczych. Było troszeczkę ciemniej i zimniej. Słońce jest naszym głównym źródłem ciepła, jeśli 80 proc. tarczy jest przysłonięta, to wpływa to na temperaturę, powiedział opiekun obserwatorium astronomicznego w Gdańskich Szkołach Autonomicznych.
Zaćmienie słońca w profesjonalnych warunkach można było oglądać także w Centrum Hewelianum w Gdańsku, gdzie astronomowie tłumaczyli istotę zjawiska, a goście mogli popatrzeć na Słońce przez okulary ze specjalnym filtrem. Lekarze ostrzegają, że obserwowanie słońca „gołym okiem” możne trwale uszkodzić sobie wzrok. Zaćmienie najlepiej oglądać przez okulary zaopatrzone w folię mylarową.
Czekamy na fotograficzną dokumentację Państwa obserwacji. Zdjęcia wysyłajcie na kontakt@radio.gdansk.pl. Pokażemy je na naszej stronie i facebooku.
wrasz/mmt/marz