W Słupsku liczba chętnych do uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów w ciągu dwóch lat spadła o ponad połowę, w Trójmieście o około 15 procent. Zdaniem ekspertów stan ten może ulec zmianie, bo w 2016 roku planowane są kolejne zmiany w egzaminach. Jak tłumaczą egzaminatorzy, spadek spowodowany jest niżem demograficznym oraz trudniejszym egzaminem teoretycznym. – Przed zmianami było ogromne zainteresowanie, bo część osób bała się nowych egzaminów. Czy te są trudniejsze? Myślę, że są po prostu inne, ale na pewno można je zdać. W 2012 roku do egzaminu praktycznego podeszło prawie 31 tysięcy osób, w 2013 prawie 22 tysiące, w 2014 tylko 14 tysięcy osób, wyjaśnił w rozmowie z Radiem Gdańsk Zbigniew Wiczkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku.
Jak mówią dyrektorzy ośrodków ruchu drogowego, w pierwszym kwartale 2015 roku minimalnie zwiększyła się liczba chętnych. – Moim zdaniem to efekt zmian, które mają obowiązywać od stycznia 2016 roku. Coraz więcej osób o tym wie i próbuje uniknąć bardziej restrykcyjnych zapisów dla młodych kierowców. Znowu może być boom na egzaminy, powiedział wicedyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Andrzej Pepliński.
Liczba zdających w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku w ciągu trzech lat zmniejszyła się o trzy tysiące rocznie. Fot. Agencja KFP/Wojtek Jakubowski
Zmiany dotyczące młodych kierowców mają obowiązywać od 4 stycznia 2016 roku. „Świeżo upieczeni” posiadacze prawa jazdy będą musieli obowiązkowo mieć zielony listek na pojeździe. Naklejka będzie musiała być umieszczona zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Brak będzie wykroczeniem.
Młody kierowca będzie miał tzw. dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie zostanie ukarany dwoma mandatami lub wyrokiem sądu, starosta lub inny organ samorządu będzie mógł wydłużyć ten okres o kolejne dwa lata. Jeśli z kolei w okresie próbnym kierowca popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo, prawo jazdy zostanie mu cofnięte.
Kierowca nie będzie mógł jechać szybciej niż 100 km/h na autostradzie, 80 km/h poza terenem zabudowanym i na drogach ekspresowych oraz 50 km/h w obszarze zabudowanym, nawet jeśli znaki drogowe dopuszczają taką możliwość. W okresie próbnym nie będzie mógł również wykonywać pracy zarobkowej związanej z uprawnieniami kategorii B. Po upływie od 4 do 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie musiał także przejść dodatkowy test reedukacyjny na placu manewrowym oraz zdać test teoretyczny.
Na Pomorzu średnia ilość egzaminów na prawo jazdy zakończona wynikiem pozytywnym waha się miedzy 30 a 40 procent.