To wielkie spotkanie Pomorzan, którzy chcą włączyć się do rozmowy o przyszłości naszego regionu. VIII Pomorski Kongres Obywatelski odbył się w sobotę w Gdańsku. Na Politechnikę Gdańską przyjechało dzisiaj kilkaset osób zainteresowanych rozwojem województwa pomorskiego w różnych dziedzinach. Jednym z zagadnień, które poruszono była edukacja i pytanie, czy nauczyciele są liderami zmian. Zdaniem prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego o większości nauczycieli można to powiedzieć.
– Zacznę tak jak mawia prof. Borzyszkowski. „U nas są tacy, tacy, ale tacy też”, więc znajdziemy wśród nauczycieli jako grupy zawodowej wszystkie reprezentacje. Są zarówno energetyczni liderzy zmian, jak i tacy, którzy chcą przetrwać, a przy okazji zarobić i się nie narobić. Mam nadzieję, że tych pierwszych jest więcej. Osobiście mam bardzo pozytywny odbiór stanu nauczycielskiego, niezależnie od tego, że widzimy czasami jakieś słabości. Ale one często biorą się z zawiedzionych nadziei tych ludzi, mówił Obracht-Prondzyński.
Panel poświęcony nauczycielom był tylko częścią kongresu. Kolejnym punktem dyskusji były „inteligentne specjalizacje szansą biznesową Pomorza. Tutaj Marek Darecki, prezes zarządu PZL-Rzeszów S.A. wskazywał, że ambicją Polaków powinno być nie tylko produkowanie, ale przede wszystkim projektowanie. We fragmencie poświęconym przestrzeni dla dobrego życia na Pomorzu wskazywano, że to, iż żyjemy w lepszych mieszkaniach nie zawsze przekłada się na to, że żyjemy w lepszych miejscach. Zastanawiano się też nad tym, jak zadbać o zdrowie i co kryje się pod określeniem „cyfrowe Pomorze”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, prof. Wiesław Łukaszewski – psycholog z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, dr Janusz Lewandowski – Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Mateusz Kusznierewicz – polski żeglarz sportowy, mistrz olimpijski i mistrz świata, założyciel Fundacji Navigare oraz dr Joanna Bagniewska – zoolog z University of Reading, School of Biological Sciences, zwyciężczyni trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab.