Powinna być czysta, wyprasowana i w dobrym stanie. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Doktor Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji z Uniwersytetu Gdańskiego, podpowiada jak przygotować się do święta flagi. Jak mówi, należy przede wszystkim sprawdzić, czy flaga nie jest zabrudzona ani podarta. Ważny jest też kolor czerwieni. – Należy ją wyprasować przed wywieszeniem, nawet nową, bo na pewno będzie miała zagniecenia. Z kolei kolor czerwieni nie powinien być wypłowiały. Kiedyś w sklepach można było dostać tanie flagi, które były właściwie biało-różowe. Barwy biało-czerwone są ściśle przypisane.
Doktor Janusz Sibora przypomina także, że nie wolno wywieszać bandery, czyli flagi z orłem. Prawo do jej wykorzystywania mają jedynie placówki dyplomatyczne, okręty i lotniska. – Być może władze powinny rozważyć, czy nie zezwolić na używanie jej przez obywateli. Uważam, że jest bardzo ładna.
Ze względu na szacunek do flagi nie powinno wywieszać się jej przy bardzo złych warunkach atmosferycznych m.in. kiedy jest burza lub silny wiatr. – Nawet placówki dyplomatyczne mają zalecenie, by wciągać ją o 8:00 rano i zdejmować o zachodzie słońca. Jeśli tak się nie dzieje, to musi być ona po zmroku oświetlona.
Flaga nie powinna też dotykać ziemi. – To bezczeszczenie flagi. Jeśli zwieje nam ją na przykład z samochodu, to trzeba ją podnieść. Nie powinniśmy też jej wyrzucać na śmietnik. Flagę należałoby spalić, dodaje doktor Janusz Sibora.
Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono w 2004 roku.