W niedzielę 10 maja Polacy wybierają prezydenta RP. Jak wynika ze statystyk to wybory, w których oddaje się najmniej nieważnych głosów. Nie można jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach głosowania.
1. Prawo oddania głosu ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Standardowo głos oddajemy w lokalu wyborczym w miejscu swojego zameldowania. Jeśli wyborca z jakiegokolwiek powodu nie może zagłosować na obszarze gminy, w której jest zameldowany, do 5 dni przed dniem wyborów mógł złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców na terenie gminy, na obszarze której chce zagłosować.
2. Lokale wyborcze czynne są od godz. 7:00 do 21:00.
3. W lokalu należy wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości. Nie musi być to dowód osobisty.
4. Każdy głosujący otrzymuje jedną kartę do głosowania z nazwiskami 11 kandydatów na prezydenta RP. Na górze karty powinna znajdować się pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej.
5. Aby oddać ważny głos, należy w kratce z lewej strony, obok nazwiska wybranego kandydata wstawić znak „x” (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Nie może być to ani słowo „TAK”, ani znak tzw. ptaszka”, czyli „v”. Postawienie znaku „x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku przy żadnym z kandydatów, powoduje nieważność głosu.
6. Dozwolone jest pisanie komentarzy na karcie do głosowania. Treść komentarza nie powinna zachodzić na kratki, w których stawia się znak „x”. Jak na antenie RG mówił politolog dr Jarosław Och, pisanie komentarzy jest dość ryzykowne, bo niewielu członków obwodowych komisji wyborczych ma świadomość, że takie zachowanie nie skutkuje nieważnością głosu.
Prawo do oddania głosu mają wszyscy pełnoletni obywatele Polski. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki
7. W godzinach otwarcia lokali do głosowania w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie za wywieszanie plakatów wyborczych, publikowanie sondaży i inne formy agitacji grożą kary nawet do 1 mln złotych.
8. Na prezydenta wybrany zostaje kandydat, który otrzyma bezwzględną większość głosów (powyżej 50 proc. spośród wszystkich ważnie oddanych głosów). Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości, po 14 dniach odbywa się druga tura wyborów. Biorą w niej udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów w pierwszej turze.
W niedzielę po 21:00 poinformujemy o pierwszych sondażowych wynikach wyborów. Nasze wiadomości nadawać będziemy co 15 minut do 22:00 a potem co godzinę.
Zapraszamy do słuchania Radia Gdańsk także w powyborczy poniedziałek 11 maja. Poranny program od 6:00 wspólnie poprowadzą Magda Szpiner i Jacek Naliwajek. Od godz. 6:00 do 9:00 serwisy informacyjne z najnowszymi sondażami będziemy nadawać co pół godziny. O godz. 7:35 zapraszamy na rozmowę z politologiem dr Jarosławem Ochem. O godz. 8:30 Rozmowa Kontrolowana z politykami Sławomirem Neumanem z PO i Andrzejem Jaworskim z PiS. Powyborczych dyskusji nie zabraknie też w Komentarzach Radia Gdańsk o godz. 9:00 i audycji Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk o godz. 10:00. Polecamy też specjalne wydanie magazynu interwencyjnego Tu i Teraz po godz. 17:00.
drasz/mat