Na Pomorzu rozpoczął się Bałtycki Festiwal Nauki. Już pierwszego dnia przygotowano 76 różnych wydarzeń edukacyjnych. W sumie do końca tygodnia naukowcy zorganizują 920 pokazów, warsztatów, wykładów. Festiwal rozpoczęła radiowa debata emitowana przez Radio Gdańsk „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. Udział w festiwalu zadeklarowały 43 instytucje. Wśród nich oczywiście wszystkie pomorskie uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu. Zajęcia edukacyjne przygotowały placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg). Miejsca w których odbywać się będą prezentacje BFN to nie tylko duże miejscowości jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Elbląg, ale też te mniejsze Miastko, Malbork, Pelplin, Borucino, gm. Stężyca, Człuchów, Hel, Kwidzyn, Rzucewo, gm. Puck, Wejherowo, Wąglikowice koło Kościerzyny.
Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie.
Organizatorzy głównie pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu. Dlatego od lat najważniejszym wydarzeniem jest Piknik Naukowy, na którym prezentowane są badania Bałtyku. Taki piknik odbędzie się po raz kolejny w Gdyni w najbliższą niedzielę 24 maja. Na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim stanie 60 stoisk w miasteczku namiotowym. Można je będzie odwiedzić w godz. 10:00 – 18:00.
Formę pikniku będzie miał również VIII Sopocki Dzień Nauki w sobotę 23 maja w godz. 10:00 – 17:00. Wydarzenia na Placu Przyjaciół Sopotu organizuje Instytut Oceanologii PAN. Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.
Wszystkie wydarzenia Festiwalu są bezpłatne, a zaangażowani w ich organizację naukowcy nie pobierają honorariów.
Na zdjęciach prezentujemy eksperymenty i pokazy chemików z Politechniki Gdańskiej przygotowane w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Będzie można usłyszeć o nich na antenie Radia Gdańsk w środę 20 maja po godzinie 13:00.